X
محبوب ترین سیم کارت های ایرانی کدامند؟ | رندباز

عوامل تاثیر گذار بر محبوبیت یک سیم کارت

محبوب ترین سیم کارت های ایرانی کدامند؟

در بازار سیم کارت عوامل زیادی بر محبوبیت و قیمت سیم کارت ها تاثیر گذارند که هر کدام از آنها به نوعی میزان استقبال از سیم کارت های یک اپراتور را دچار نوسان می کند..
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1401

سیم کارت ها به عنوان یک ابزار کوچک، قابلیت های بزرگ و پیچیده ای دارند که آنها را خاص و منحصر بفرد می سازد، به طوری که گوشی های هوشمند چند صد دلاری بدون این وسیله کوچک، تقریبا غیر قابل استفاده می شوند.

عرضه سیم کارت در ایران در سال 73 همزمان با فعالیت اپراتور همراه اول آغاز شد. رفته رفته با حضور اپراتورهای ایرانسل و رایتل این بازار از حالت انحصاری خارج شد و پر رونق گشت. در حال حاضر کاربران می توانند با در نظر گرفتن سلیقه و نیاز خود، یکی از سیم کارت های اعتباری یا دائمی اپراتورهای فعال را تهیه نموده و از آن استفاده نمایند. این حق انتخاب، یکی از مهم ترین دلایل ایجاد فضای رقابتی در بازار خرید و فروش سیم کارت می باشد که در تعیین قیمت نهایی سیم کارت نیز بسیار موثر است.

البته بازار سیم کارت ایران، همانند بازارهای دیگر تحت تاثیر عرضه و تقاضا بوده و با محدودیت در عرضه هر پیش شماره، تقاضا بالا رفته و قیمت روند صعودی پیدا می کند.

 

عوامل تاثیر گذار بر محبوبیت یک سیم کارت

در بازار سیم کارت عوامل زیادی بر محبوبیت و قیمت سیم کارت ها تاثیر گذارند که هر کدام از آنها به نوعی میزان استقبال از سیم کارت های یک اپراتور را دچار نوسان می کند.

به طور کلی این عوامل تاثیر گذار به شرح ذیل می باشند:

 

·        نوع اپراتور

در حال حاضر در کشور ما، اپراتور همراه اول به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین اپراتور از نظر آنتن دهی و میزان پوشش شبکه در جایگاه بهتری نسبت به باقی اپراتورها قرار داشته و پرطرفدارترین اپراتور در بین مردم می باشد. البته بعد از اجرای طرح رومینگ ملی، تفاوت چندانی در نوع آنتن دهی در بین اپراتورها وجود ندرد و سیم کارت های همه اپراتورها به عنوان میزبان می توانند از این خدمات با شرایط یکسان بهره مند گردند.

از نظر نوع خدمات و سرویس هم، تفاوت چندانی در مورد نوع و قیمت ارائه شده از سوی دو اپراتور ایرانسل وهمراه اول وجود ندارد، ولی با وجود همه این شرایط، همچنان سیم کارت همراه اول پرطرفدارتر هستند.

 

·        نوع سیم کارت، دائمی یا اعتباری

قطعا هر کدام از سیم کارت های دائمی یا اعتباری مزیت ها و معایب خاص خودشان را دارند و نوع نیاز هر فرد می تواند نقش تعیین کننده ای در انتخاب بهترین سیم کارت داشته باشد. ولی به طور کلی سیم کارت های دائمی همه اپراتورها از سیم کارت های اعتباری همان اپراتور محبوب تر و گران تر هستند.

در مقام مقایسه، سیم کارت دائمی همراه اول از کلیه سیم کارت های دائمی موجود در بازار پرطرفدارتر می باشد.

 

·        میزان کارکرد سیم کارت

سیم کارت ها از نظر کارکرد به سه دسته، صفر مخابراتی، کم کارکرد و کارکرده تقسیم می شوند. در بازار سیم کارت ایران، سیم کارت های صفر مخابراتی یا سیم کارت های کم کارکرد، پرطرفدار تر از سیم کارت های کارکرده هستند.

 

·        پیش شماره

به اولین رقم بعد از پیش شماره کد سیم کارت می گویند. عبارت کد سیم کارت که بیشتر در مورد شماره های دائمی همراه اول مطرح می شود، هر چقدر پایین تر و قدیمی تر باشد، محبوب تر و گران تر می باشد.

در مورد سیم کارت های همراه اول، سیم کارت های 0912 با کدهای یک و دو محبوب ترین سیم کارت ها هستند. در مورد سیم کارت ایرانسل نیز، کدهای 5 و 6 ( 0935و 0936 ) پرطرفدارتر هستند.

 

·        نوع شماره

نوع شماره به عنوان یک آیتم اساسی نقش پررنگی در تعیین قیمت سیم کارت، ایفا می کند به طوری که هر چه شماره ای رند تر باشد، گران تر و محبوب تر می شود. در تعیین میزان رندی شماره هم، تکرار یک عدد و سلیس بودن شماره تاثیر بسیار زیادی دارد، به طوری که گرانترین سیم کارت در بازار ایران متعلق به شماره 0912 با 7 بار تکرار عدد یک می باشد.

 

·        نوع استفاده از سیم کارت

یک نکته مهم دیگر که توجه به آن بسیار ضروری است، نوع استفاده از سیم کارت میباشد، سیم کارت هایی که معمولا  مورد استفاده افراد عادی و شهروندان معمولی قرار می گیرد، کارکرد ارتباطی دارد. ولی افرادی که از شماره های خاص و منحصر بفرد مانند شماره های رند یا شماره های کد یک و دو 0912 استفاده می کنند؛ از سیم کارت چیزی فراتر از برقراری ارتباط ساده توقع دارند و از آن برای انجام کارهای تجاری و اداری خود بهره می برند.

به همین خاطر شماره های رند که از تکرار برخوردار بوده و علاوه بر امکانات اولیه یک سیم کارت، برای برند سازی و استفاده های تجاری مناسب می باشند، با وجود قیمت بالا در بین قشر خاصی از افراد مانند پزشکان، وکلا، مدیران، صاحبان مشاغل و افرادی که به دنبال پرستیژ خاص هستند، پرطرفدار می باشند؛ ولی شماره های معمولی در بین قشر وسیعی از جامعه محبوب و پرطرفدار هستند.

 

پرطرفدارهای بازار سیم کارت در ایران

 

1.     شماره های رند

در بازار سیم کارت ایران، شماره های رند گران ترین و محبوب ترین سیم کارت می باشند که به دلیل برخورداری از شرایط منحصر بفرد، مورد توجه قشر خاصی از افراد جامعه می باشد که به دنبال برند سازی و پرستیژ شخصی هستند. شماره سیم کارت برای این افراد بخشی از هویت آنها بوده که حس اعتماد به نفس آنها را افزایش داده و کمک می کند تا بهتر بتوانند خود و برند خود را معرفی و تبلیغ کنند.

به همین خاطر با توجه به محدود بودن این شماره ها و عدم عرضه این نوع سیم کارت، عملا سیم کارت های رند به عنوان شماره های کمیاب به محض عرضه، در شرایط استثنایی و با قیمتی نجومی به فروش می رسند.

 

2.     شماره های 0912

ولی اگر بخواهیم نگاهی کلی به بازار سیم کارت ایران و خرید و فروش غالب در آن بیندازیم، سیم کارت 0912 که پیش شماره های آن متعلق به پایتخت باشد، پرطرفدارترین سیم کارت های موجود در بازار هستند.

در بین پیش شماره های 0912، کدهای یک و دو که قدیمی تر بوده و معمولا مصارف تجاری دارند، گران ترین و محبوب ترین سیم کارت های بازار هستند. بعد از آن پیش شماره های 3 و 4 قرار می گیرد و به همین ترتیب، هر چه پیش شماره سیم کارت بالاتر می رود، از میزان محبوبیت و قیمت آن کاسته می شود.

 البته در این بین شماره های کد صفر و نه 0912 که در سال های 92 و 93، ارائه شدند، مستثنی بوده و از قیمت های اقتصادی تر و مناسب تری نسبت به بقیه شماره های همراه اول برخوردار می باشند.

 

چرا سیم کارت های 0912 پرفروش هستند؟

به نظر می رسد آنچه که باعث شده تا سیم کارت های 0912 به یک کالای تجاری تبدیل شوند، معتبر بودن این شماره ها در بین مردم می باشد که ناخودآگاه به دارنده شماره، جایگاه اجتماعی و پرستیژ بالاتری می بخشد. استفاده از این شماره ها برای برقراری ارتباط تجاری و حس اعتماد، روشی متداول در بین صاحبان کسب و کارها می باشد و آنها تلاش می کنند در شرایط رقابتی، با استفاده از این تکنیک های کوچک اما کاربردی خود را با مجرب تر و معتبر تر جلوه داده و برنده میدان رقابت باشند.

قیمت بالای سیم کارت های 0912، ریسک کلاهبرداری و تخلف با این شماره را کاهش می دهد و باعث می شود تا مالک این شماره، به عنوان یک تاجر موفق و معتبر در همان لحظات اول معتمد و با سابقه جلوه کند. به همین خاطر حتی کسانی که به تازگی حرفه خود را شروع کردند، از این شماره ها برای برند سازی استفاده می کنند.

 

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز