X
ردیابی گوشی گم شده یا دزدیده شده | رندباز

اقدامات پس از به سرقت رفتن گوشی هوشمند

ردیابی گوشی گم شده یا دزدیده شده

کسی نمیتواند ادعا کند که امکان به سرقت رفتن یا گم شدن گوشی هوشمندش صفر است، پس لازم است علاوه بر دقت با رعایت نکاتی، از پیامدهای بروز این اتفاق ناخوشایند کم کنیم...
تاریخ انتشار: 2 آذر 1400

با توجه به نقش پررنگ گوشی های هوشمند در زندگی مدرن امروزی، تبدیل شدن آنها به وسیله ای ضروری و کاربردی امری بدیهی است. گوشی های هوشمند امروزی که جزء ملزومات شخصی و خصوصی هر فرد به شمار می آیند ، نه تنها شامل اطلاعات شخصی و مسائل کاملا خصوصی بلکه حاوی رمزها و کدهایی هستند که لازم است از دسترس افراد سودجو به دور باشند . اما کسی نمیتواند ادعا کند که امکان به سرقت رفتن یا گم شدن گوشی هوشمندش صفر است، پس لازم است علاوه بر دقت در حفظ و نگهداری از گوشی هوشمند، با رعایت نکاتی، از پیامدهای بروز این اتفاق ناخوشایند کم کنیم.

 

بایدهای قبل از وقوع سرقت

 

اولین و مهمترین گام بعد از خرید یک گوشی هوشمند، ثبت و رجیستر کردن آن است که امکان تغییر مالکیت گوشی یا استفاده از آن با یک سیم کارت دیگر را برای افراد سوء استفاده گر از بین می برد.

در قدم بعدی با انتخاب یک پسورد قوی و دور از ذهن، کار را برای سودجویان سخت کنید.

شماره 15 رقمی یا IMEI گوشی هوشمندتان را یادداشت کنید.

لازم است تا اینترنت سیم کارت گوشی هوشمندتان، قبل از سرقت روشن باشد تا در صورت به سرقت رفتن یا مفقود شدن بتوانید از طریق برنامه های مربوط آن را ردیابی کنید.

در صورتی که گوشی هوشمندتان متعلق به شرکت اپل می باشد و شما کاربر فضای ios هستید، قابلیت Find My iphone گوشی خود را فعال کنید تا در صورت بروز مشکل، امکان پاک کردن اطلاعات و یا ردیابی گوشی به وسیله GPS را داشته باشید.

 

مراحل ردیابی گوشی های آیفون:

 

GPS و اینترنت موبایل را روشن بگذارید.

با یک اپل آیدی به آیفون یا آیپد خود لاگین شوید.

وارد تنظیمات شده و اپل آیدی را کلیک کنید.

وارد icloud شده و گزینه Find My iphone را فعال کنید.

 

اگر از کاربران گوشی های اندرویدی هستید، لازم است بعد از خرید گوشی هوشمند یک بار وارد اکانت جیمیل شوید تا بعدا در صورت به سرقت رفتن گوشی از اکانت گوگل استفاده کنید. قابلیت Android Device Manager ، یک قابلیت کاربردی گوگل است که در صورت دزدیده شدن یا مفقود شدن گوشی هوشمندتان به کمک شما خواهد آمد و شما می توانید گوشی هوشمند خود را ردیابی کرده، اطلاعاتش را پاک کنید و یا برای صفحه نمایش آن قفل تنظیم کنید.

برای فعال کردن این برنامه، ابتدا به بخش تنظیمات گوشی هوشمندتان رفته و در قسمت امنیت یا Security گزینه Other Security را انتخاب کرده و در بخش Device admin گزینه Android Device Manager را فعال کنید.

 

بایدهای بعد از سرقت

 

ابتدائی ترین و ساده ترین راه ممکن ، تماس با گوشی هوشمندتان می باشد. این راه ساده اما کاربردی، بعضی وقتها باعث پیدا شدن گوشی هوشمندی خواهد شد که در اثر سهل انگاری مفقود شده است. ولی همیشه ماجرا همین قدر ساده و خوب به پایان نمی رسد.

 

اگر از مشترکین سیم کارت ایرانسل هستید و متاسفانه گوشی شما گم شده یا به سرقت رفته است، باید مراحل زیر را طی کنید:

 

ابتدا با اپراتور ایرانسل تماس گرفته و بخواهید شماره شما را مسدود کند. برای این کار در نسخه وب " ایرانسل من " درخواست خود را ثبت کنید.

5 روز پس از مسدود شدن خط، با یک خط ایرانسل دیگر کد # 6101* را شماره گیری کنید.

شماره سریال 15 رقمی یا IMEI گوشی هوشمند خود را وارد کنید. ( درج شده بر روی جعبه گوشی)

پس از ثبت موفق این مراحل پیامکی با مضمون " درخواست شما ثبت شد، پاسخ ظرف 48 ساعت از طریق پیامک ارسال خواهد شد." دریافت خواهید کرد.

پس از 48 ساعت، پیامکی حاوی نتیجه ردیابی با ذکر تاریخ ردیابی دریافت خواهید کرد. اگر نتیجه ردیابی مثبت بود که باید در اسرع وقت به مراجع قضایی مراجعه کنید و در صورت منفی بودن نتیجه، در صورت تمایل حداقل 5 روز پس از دریافت پیامک اول، درخواست خود را مجددا ثبت کنید و منتظر پاسخ باشید.

درج کد پیگیری و تاریخ ردیابی در نامه قضایی ضروری است.

حداکثر مهلت ارائه نامه ذکر شده به شرکت ایرانسل، شش ماه از تاریخ دریافت پیامک می باشد.

توجه داشته باشید که بدون دستور قضایی، اطلاعات مربوط به دزد یا شخصی که در حال استفاده از گوشی شماست، فاش نخواهد شد.

هزینه این خدمات هزار تومان در نظرگرفته شده است که اگر مشترک سیم کارت دائمی ایرانسل باشید، می توانید این مبلغ را با صورت حساب ماه بعد بپردازید و برای مشترکین سیم کارت اعتباری ایرانسل از اعتبار آنها کسر خواهد شد.

سامانه کشوری همیاب 24 که با حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و با همکاری اصناف و کلانتری های سراسر کشور در جهت تسهیل و تسریع فرآیند ردیابی تشکیل شده است نیز می تواند در جهت فعال شدن فرآیند ردیابی در اپراتورهای مخابراتی به شما کمک کند. شما باید شماره IMEI گوشی هوشمندتان را در این سامانه ثبت کنید تا علاوه بر ردیابی گوشی، با اطلاع رسانی داخلی از خرید و فروش و خارج شدن گوشی هوشمندتان از مرزهای کشور جلوگیری شود.

متاسفانه گم شدن یا دزدیده شدن گوشی های هوشمند اتفاقی است که همیشه و در همه جای دنیا رخ می دهد و لازم است که شما به عنوان کاربر گوشی هوشمند اندکی محتاط تر عمل کنید. استفاده نکردن از گوشی هوشمند در خیابان و اماکن پرخطر یا استفاده از هندزفری و .... از جمله این راهکارها خواهد بود که شما را نه تنها از ضرر مالی بلکه از دردسرهای مربوط به گم شدن و سرقت گوشی نجات می دهد.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز
نظرات کاربران