X
خدمات ویژه ایرانسل برای افراد کم توان | رندباز

ایرانسل اینبار در خدمت افراد کم توان

خدمات ویژه ایرانسل برای افراد کم توان

با توجه به این که در هر جامعه ای برای افراد کم توان، مشکلات فراوانی در استفاده از خدمات عمومی و اجتماعی وجود دارد، یکی از مهمترین و بهترین تاثیر فناوری کم کردن چالش ها برای افراد معلول و کم توان خواهد بود...
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1400

با توجه به این که در هر جامعه ای برای افراد کم توان، مشکلات فراوانی در استفاده از خدمات عمومی و اجتماعی وجود دارد، یکی از مهمترین و بهترین تاثیر فناوری کم کردن چالش ها برای افراد معلول و کم توان خواهد بود.

پیشرفت تکنولوژی و همه گیری وسایلی مانند کامپیوترها، گوشی های هوشمند، گجت ها و .... امکان زندگی آسان تری را برای افراد به همراه داشته است ولی آیا تولیدکنندگان، در طراحی محصولات خود به ناتوانی های جسمی و حرکتی این بخش مهم از جامعه توجه می کنند؟ افرادی که به دلیل ناتوانی خود از پیشرفت هر روزه جامعه عقب مانده اند و اکنون بیش از هر زمان دیگری لازم است تا نقش تکنولوژی را در زندگی خود احساس کنند.

 

دنیای فناوری و خدمات ویژه ناشنوایان

 

پیشرفت تکنولوژی تا کنون گام های موثری برای برطرف کردن نیازهای ناشنوایان برداشته است و این گروه نسبت به بقیه افراد کم توان وضعیت به مراتب بهتری را تجربه می کنند. خدماتی از قبیل:

 

·     برنامه هایی که همزمان متن نوشتاری صحبت ها و گفتگوها در آنها دیده می شود.

·     بهبود قابل توجه عملکرد سمعک ها که با کاهش سرو صدای محیط، تمرکز افراد کم شنوا را بر روی صدای اصلی بیشتر خواهد کرد.

·     تبدیل صدای فیلم ها به متن

·     تماشای فیلم به صورت زیر نویس یا زبان اشاره

 

ایرانسل و خدمات ویژه ناشنوایان

 

اپراتور ایرانسل به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال در کشور تلاش کرده است تا با ارائه خدمات ویژه برای ناشنوایان، سهمی در برطرف کردن مشکلات پیش روی این عزیزان داشته باشد.

استفاده از "زبان اشاره" به عنوان اصلی ترین راه ارتباطی ناشنوایان، یکی از مهمترین این خدمات است. این شرکت با به کار گیری کارشناسانی که مسلط به این تکنیک هستند، امکان خدمات رسانی بهتر را برای ناشنوایان فراهم کرده است.

افتتاح "اولین مرکز ارتباط با ناشنوایان" در روز جهانی ناشنوایان نیز از دیگر خدمات این اپراتور می باشد. در این مرکز کلیه افرادی که از طرف انجمن ها و سمن های ناشنوایان (NGO) معرفی می شوند، نه تنها از خدمات تصویری این مرکز استفاده می کنند، بلکه می توانند با انتخاب گزینه تماس تصویری ویژه ناشنوایان، از پشتیبانی و راهنمایی کارشناسان متخصص استفاده کنند.

به همین منظور کاربران کم شنوا یا ناشنوا می توانند با ارسال عدد "1" به شماره "2460" درخواست خود را ثبت کنند که در صورت موجود بودن شماره تلفن آنها در لیست ارسالی انجمن های ناشنوایان، خدمات ویژه به آنها تعلق می گیرد.

علاوه بر این شرکت ایرانسل تلاش کرده است تا با ارائه خدماتی مانند راهنمای ویژه ناشنوایان و گذاشتن زیرنویس در بعضی از برنامه ها و فیلم ها در تلویزیون اینترنتی "لنز" تجربه لذت بخشی از یک زندگی دیجیتال را برای این عزیزان رقم بزند.

 

دنیای فناوری و خدمات ویژه نابینایان

 

تکنولوژی با پیشرفت روزافزون خود در جهت رفع نیازهای بشر و ساده کردن زندگی گام بر می دارد. به کارگیری فناوری برای افزایش توانایی افراد نابینا از طریق حواس دیگر مانند لامسه و شنوایی از جمله این پیشرفت ها به شمار می رود.

علم و تکنولوژی در کنار هم توانستند برای از میان برداشتن مشکلات پیش روی این عزیزان گام های مهمی بردارند، از جمله:

 

·     یکی از بزرگترین چالش های نابینایان و کم بینایان، مسیر یابی و خواندن مطالب و اخبار است که کتاب های بریل، کتاب های آموزشی صوتی در این زمینه بسیار کارگشا بوده است.

·     اپلیکیشن های مختلف و سودمندی که به نابینایان و کم بینایان در زمینه اطلاع از موقعیت جغرافیایی و مسیر یابی،اطلاع از مبلغ پول و شناخت اشیا کمک می کند و به راحتی قابل نصب بر روی تبلت و گوشی هوشمند می باشد.

·     دستگاه خواندن متن که به راحتی قابل حمل بوده و امکان خواندن کتاب، روزنامه، گوشی هوشمند، تلویزیون، برچسب ها و ... را برای آنها فراهم می کند.

 

دنیای فناوری و خدمات برای افراد دارای معلولیت ذهنی

 

امکان استفاده از ابزارهای فناوری مانند تبلت، گوشی های هوشمند به دلیل مشکلاتی مانند رابط کاربری پیچیده و دشوار بودن متن ها برای افراد دارای معلولیت ذهنی مقدور نمی باشد.

پروژه "Able to include" با هدف طراحی نرم افزاری برای ساده سازی متون در اینترنت و شبکه های مجازیست که می تواند به کمک معلولان ذهنی آمده و متن هایی که در شبکه های اجتماعی با آنها سرو کار داریم را به زبان ساده تر بیان کند. در این پروژه برنامه هایی برای تبدیل متن به تصاویر ساده هم در نظر گرفته شده است که با ترجمه تصاویر سخت به زبانی ساده و کاربردی برای معلولان ذهنی می پردازد.

 

دنیای فناوری و خدمات برای افراد کم توان جسمی و حرکتی

 

امروزه به کمک هوش مصنوعی و پرینترهای سه بعدی، ابزارهای خارق العاده ای ساخته شده است که به این افراد توانایی انجام کارهایی که قبلا سخت و حتی غیر ممکن می رسید را می دهد. ابزارهایی از قبیل:

 

·     دست و بازوهای مصنوعی

·     ربات های هوشمند به عنوان دستیار

·     برنامه ها و ابزار های جانبی در کنار گوشی ها و لپ تاپ ها مانند گوشی هایی که با حرکت سر و دست بدون نیاز به لمس انگشتان کار می کنند و کارهایی مانند تماس و پخش موسیقی را انجام می دهند.

·     ماوس هایی که با حرکت چشم یا سر کار می کنند.

 

دنیای فناوری و دسترسی پذیری

 

دسترسی پذیری به معنی کارکردن راحت معلولان با ابزارها و گجت ها می باشد. بنابراین دسترسی پذیری هر فناوری بسیار مهم و اساسی می باشد و لازم است تولیدکنندگان به این بخش توجه کافی داشته باشند. چرا که در صورت توجه تولیدکنندگان، آینده این افراد می تواند روشن تر باشد و جهان جای بهتری برای زیست همگان باشد.

بنیاد "ONCE" در کشور اسپانیا با تعریف فاکتورهایی، گوشی های هوشمند را بر اساس میزان دسترسی پذیری دسته بندی کرده و با ارائه برچسب هایی برای افراد معلول مشخص و ارزیابی می کند. این کار ارزشمند در کنار فعالیت همه بخش های جامعه می تواند نور امیدی برای زندگی آینده معلولان با مشکلات کمتر باشد. بنابراین لازم است تولید کنندگان گوشی های هوشمند تلاش کنند تا محصولات خود را با بالاترین سطح دسترسی پذیری برای راحتی افراد معلول توسعه دهند.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز
نظرات کاربران