X
استقبال بی نظیر اپراتورها و مشترکین از فیبر نوری | رندباز

پروژه ملی توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری

استقبال بی نظیر اپراتورها و مشترکین از فیبر نوری

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز اعلام نمود، تا پایان دولت سیزدهم برای 80 درصد جمعیت کشور یعنی معادل 20 میلیون خانوار، امکانات دسترسی به فیبر نوری مهیا گردد..
تاریخ انتشار: 5 آذر 1401

در آبان ماه سال جاری معاون فناوری و اطلاعات شرکت مخابرات ایران در گفت و گویی در خصوص پروژه ملی توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری ( FTTx ) خبر دادند که تا کنون 9 دارنده پروانه ارائه خدمات ارتباطی، برای مشارکت در این پروژه تفاهم نامه امضا کردند.

بعد از این خبر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز اعلام نمود، برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس اسناد بالا دستی و مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، اینگونه است که تا پایان دولت سیزدهم برای 80 درصد جمعیت کشور یعنی معادل 20 میلیون خانوار، امکانات دسترسی به فیبر نوری مهیا گردد. لازم به ذکر است که منظور از پوشش خانوار که در مصوبه شماره 1 جلسه شماره 329 کمیسیون تعریف شده، اتصال خانوار نیست.

 

با توجه به این که بعد از اعلام برنامه توسعه فیبر نوری از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آغاز به کار دولت سیزدهم مبنی بر ایجاد دسترسی 20 میلیون خانوار به خدمات مبتنی بر شبکه فیبر نوری، در خصوص عملیاتی شدن این پروژه ابهامات زیادی وجود داشت، انتظار می رفت این عدم اطلاع دقیق سبب عدم استقبال متقاضیان نیز گردد، ولی در عمل در مدت کوتاهی بعد از ابلاغ مصوبه هیات دولت در خصوص میزان تسهیلات اعطایی دولت برای توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری، میزان استقبال دارندگان پروانه متقاضی استفاده از این تسهیلات بیش از حد تصور بود و تاکنون 9 دارنده پروانه ارائه خدمات ارتباطی با ارائه درخواست تفاهم نامه ای با رگولاتوری برای مشارکت در این پروژه ملی و استفاده از تسهیلات دولت تفاهم نامه امضا نمودند.

 

با توجه به این که پروژه ملی فیبر نوری با در نظر گرفتن امکانات موجود در کشور، به عنوان یک طرح پر هزینه، زمان بر و با بازگشت سرمایه طولانی در نظر گرفته می شود، انتظار می رفت که از سوی اپراتورها مورد توجه قرار نگیرد، ولی با اختصاص دادن پنج درصد از 28 درصد حق السهم پرداختی اپراتورهای تلفن همراه به توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری (FTTx )، استقبال اپراتورها از این پروژه بسیار بی نظیر بود و دولت توانست گام موثری در جهت گسترش ارتباطات در کشور با مشارکت حداکثری بردارد.

 

چندی پیش نیز در خبرها اعلام شده بود که اپراتور ایرانسل به عنوان نخستین اپراتور دیجیتال در کشور، تفاهم نامه ای با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منعقد نمود که بر اساس آن ایرانسل متعهد شد تا پایان سال 1403، برای پنج میلیون خانوار پوشش دسترسی به فیبر نوری را فراهم نماید.

البته در این بین تنها دارنده مطرحی که تاکنون برای مشارکت در این پروژه اقدام نکرده است، شرکت مخابرات ایران می باشد که با وجود امکانات گسترده هم چون کانال های زیر زمینی و هم چنین سهم حداکثری از بازار سیم کارت ایران انتظار می رود این شرکت نیز حداقل برای امکان استفاده از تسهیلات مصوب دولت به زودی به جمع دارندگان پروانه دریافت کننده مجوز برای مشارکت در این پروژه بپیوندد.

 

علاوه بر این در سایت www.iranfttx.ir اطلاعات 2 میلیون خانوار به تفکیک استان موجود می باشد که علاقمندان می توانند در صورت تمایل به آن دسترسی داشته باشند. هر چند که دولت تعهد پوشش بیش از 3.5 میلیون خانوار را به دارندگان پروانه متقاضی مشارکت در این پروژه، ابلاغ نموده و انتظار می رود با وجود همه محدودیت ها حداکثر تا 6 ماه آینده زیر ساخت های لازم در شهرهای ابلاغی ایجاد گردد.

در دنیای مدرن امروز، وقتی صحبت از اینترنت می شود، فیبر نوری به عنوان پرسرعت ترین و کاربردی ترین تکنولوژِی در صنعت مخابرات شناخته می شود که انقلابی عظیم در این عرصه را به وجود آورده و توانسته ارتباطات و اتصالات مخابراتی را متحول سازد. با در نظر گرفتن این موضوع که مزایای استفاده از فیبر نوری بسیار زیاد و قابل ملاحظه می باشد، توسعه این بخش نه تنها باعث پیشرفت در عرصه مخابرات می گردد، بلکه شرایط استفاده از اینترنت را نیز در کشور بهبود قابل توجهی می بخشد.

 

استقبال مشترکین سیم کارت دائمی و سیم کارت اعتباری اپراتورهای مختلف اعم از همراه اول، ایرانسل و یا رایتل از فیبر نوری نیز با عملکرد بهتر این تکنولوژی در دنیای ارتباطات، ارتباط مستقیم دارد. هر چند که مزیت های فوق العاده این تکنولوژی به سرعت بسیار بالای این فناوری خلاصه نمی شود ( سرعت دانلود 40 مگابیت بر ثانیه ) و کاربران می توانند با استفاده از این تکنولوژی هزینه های خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده، داده های خود در کسری از ثانیه آپلود کرده، به فضای ابری سیستم های خود دسترسی بهتری داشته و از تماس ها و ارتباطات تلفنی راه دور با کیفیت و پایدار لذت ببرند.

 

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز

 


 
نظرات کاربران