X
وزیر ارتباطات: اپراتورها کم فروشی نمی کنند. | رندباز

سر انجام بسته های جنجالی اپراتورها

وزیر ارتباطات: اپراتورها کم فروشی نمی کنند.

چندی پیش شاهدد این موضوع بودیم که اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در پی افزایش استفاده کاربران از اینترنت به خاطر شرایط به وجود آمده...
تاریخ انتشار: 23 شهریور 1399

بنا بر گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضریب نفوذ اینترنت همراه در کشور به طرز چشمگیری افزایش داشته است که تا پایان سال 98 به حدود 83 درصد رسیده است یعنی در حدود 69 میلیون نفر از اینترنت همراه در کشور استفاده می کنند. مشترکین برای استفاده از خدمات اینترنت همراه باید نسبت به خرید بسته های اینترنتی اپراتور خود اقدام نمایند تا نیازی به پرداخت بهای آزاد استفاده از اینترنت نباشد. اپراتورهای تلفن همراه کشور نیز همواره تلاش کرده اند که تنوع بسته های اینترنتی خود را با توجه به وضعیت اقتصادی اقشار مختلف در نظر بگیرند تا افراد بیشتری بتوانند از این خدمات بهره ببرند.

چندی پیش شاهدد این موضوع بودیم که اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در پی افزایش استفاده کاربران از اینترنت به خاطر شرایط به وجود آمده در اثر شیوع ویروس کرونا، طی اقدامی بدون مجوز از وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بسته های اینترنت پر مصرف که استقبال زیادی از آن ها از طرف مشترکین وجود داشت، حذف کردند. این اقدام اپراتورهای همراه اول و ایرانسل اعتراض گسترده مشترکین را به همراه داشت و مشترکین اعتقاد داشتند که این کار مصداق بارز گرانفروشی توسط این اپراتورها آن هم در این شرایط بحرانی است. پس از این اعتراضات بلافاصله وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سارمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این مسئله واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن و خلاف مقررات دانستن اقدام این اپراتورها از پیگیری موضوع و بازگرداندن تعرفه ها به حال قبل خبر دادند. این ماجرا پس از کشمکش های فراوان بالاخره با پیروزی وزارت ارتباطات خاتمه پیدا کرد و اپراتورها وضعیت بسته های اینترنتی خود را به حالت قبل برگرداندند. این بار اخیرا شکایاتی در خصوص کم فروشی این دو اپراتور از سوی مشترکین مطرح شده است که وزیر ارتباطات به این موضوع واکنش نشان داده است.

به نقل از پایگاه خبری رندباز، آذری جهرمی درباره احتمال کم‌فروشی همراه اول و ایرانسل اظهار کرد: شکایاتی دریافت کردیم، یک بار هم تخلفاتی بود که رفع شد. اما انصافا به ‌تازگی به کم‌ فروشی سازماندهی‌ شده در این دو اپراتور نرسیده ‌ایم. اگر شواهدی دارید به ما در ۱۹۵ منعکس کنید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه به کم ‌فروشی سازماندهی ‌شده در اپراتورهای همراه نرسیدیم، گفت: قیمت ‌ها بالا نرفته، اما مصرف کاربران بالا رفته و بهتر است زمانی که منزل هستید، از اینترنت خانگی استفاده کنید تا هزینه ‌هایتان متعادل ‌تر شود.

محمد جواد آذری جهرمی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از کاربران خواسته بود تا سوالات خود را مطرح و جواب آن را دریافت کنند، در خصوص برنامه اینترنت رایگان برای دانش ‌آموزان و معلمان گفت: استفاده از سامانه شاد رایگان شده است و بسته ویژه دانش ‌آموزان را هم به‌ زودی اعلام می ‌کنیم.

آذری جهرمی درباره عدم تطابق سرویس درخواستی و دریافتی کاربران و اینکه چرا اینترنت با سرعت ۱۶ مگابیت، تجربه ‌ای در حدود ۴ مگابیت دارد، گفت: اگر سرویس ۱۶مگابیتی خرید کرده اید و سرعت کمتر از آن به شما تحویل شده است، یعنی کم‌ فروشی اتفاق افتاده و حتما شکایتتان را در ۱۹۵ ثبت کنید تا همکارانم آن را پیگیری کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه بهترین اپراتور کشور کدام است، توضیح داد: به سایت netsanjplus.ir بروید و در آنجا بر اساس موقعیت جغرافیایی، قیمت و کیفیت همه اپراتورها، به‌ صورت آنلاین در اختیار شماست و می ‌توانید مقایسه کنید و بهترین  اپراتور را انتخاب نمایید.

آذری جهرمی در پاسخ به اینکه نقاط دیگر کشور چه زمانی از نسل پنجم اینترنت همراه پشتیبانی می ‌کنند،‌ عنوان کرد برای سراسری شدن پوشش نسل پنجم اینترنت همراه، دو تا سه سال  زمان لازم است و درباره مضرات 5G  نیز گفت: ادعاهایی در این زمینه خواندم اما تابه حال هیچ منبع معتبر علمی، مضراتی برای نسل پنجم اینترنت تلفن همراه به اثبات نرسانده است. پژوهشگران ما هم این موضوع را پیگیری می ‌کنند.

آذری جهرمی در پایان اظهار داشت تلاش ما در این چند سال این بوده که هزینه ارتباطات را بالا نبریم، اقتصاد در این بخش را رونق دهیم و خدمات مناسب را به مردم ارائه کنیم.

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز