X
پشت پرده غیرفعال شدن گوشی های هوشمند شیائومی در کشورهای تحریم شده | رندباز

آیا گوشی های هوشمند در ایران غیرفعال میشوند؟

پشت پرده غیرفعال شدن گوشی های هوشمند شیائومی در کشورهای تحریم شده

سوال اینجاست که آیا گوشی شیائومی بازار موبایل خود در کشورهای ممنوعه را قربانی سیاست های اقتصادی اش در قبال دولت امریکا می کند؟
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1400

شرکت شیائومی به عنوان پدیده دهه اخیر، از موفقیت چشمگیری در کسب سهم بازار جهانی برخوردار است. این برند که با گوشی های هوشمند ارزان با ظاهری زیبا و سخت افزاری قابل قبول شناخته می شود، طرفداران خاص خود را در بین کاربران جهانی دارد. در سال های اخیر گوشی های هوشمند شیائومی، توانسته است محبوبیت خاصی در بین کاربران ایرانی پیدا کند.به طوری که بیش از سی درصد از سهم بازار موبایل ایران مربوط به این برند چینی می باشد.

با وجود آن که مدت زمان زیادی از محبوبیت گوشی های هوشمند شیائومی در بین کاربران ایرانی نمی گذرد، نگرانی هایی از گزارش های غیر رسمی منتشر شده در شبکه های مجازی و توئیتر، در مورد قفل شدن گوشی های هوشمند "می و رد می " در سوریه و به خصوص کوبا در بین کاربران دیده می شود.سیاست صادرات شیائومی، فروش تلفن های هوشمند به کشورها و سرزمین های تحت تحریم مانند ایران، کوبا، سوریه،کره شمالی، سودان و منطقه کریمه را ممنوع کرده است. بنابراین لازم است خریدارن قبل از صادرات محصولات به کشورهای تحریم شده، مجوز صادرات مورد نیاز یا سایر تاییدیه های دولتی را دریافت کنند.

مسئله این است که این شرکت چینی به وضوح درباره فروش و استفاده از محصولات خود در مناطق ممنوعه اخطار داده و بیان کرده بود که به قوانین کنترل صادرات ایالات متحده متعهد می باشد. اما به صراحت نگفته بود که این محصولات را قفل می کند.

ماجرا از این قرار است که بعد از چند روز فعال شدن و استفاده از گوشی های هوشمند شیائومی ، ناگهان گوشی در مناطق ممنوعه قفل شده و کاربر پیامی با این مضمون دریافت می کند : "سیاست شیائومی، اجازه فروش و ارائه محصول در منطقه ای که شما اقدام به فعال سازی کرده اید را نمی دهد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیما با فروشندگان تماس بگیرید." بعد از دریافت این پیام، گوشی هوشمند کاربر به طور کامل قفل شده و استفاده از آن کاملا غیر ممکن می گردد.

حال سوال اینجاست که آیا گوشی شیائومی بازار موبایل خود در کشورهای ممنوعه را قربانی سیاست های اقتصادی اش در قبال دولت امریکا می کند؟!

درست است که شرکت شیائومی به طور رسمی در ایالات متحده آمریکا حضور ندارد؛ ولی اگر اپراتورهای آمریکایی و باندهای مخابراتی این کشور از گوشی های هوشمند این شرکت پشتیبانی کنند، مانعی برای استفاده از محصولات این برند در آمریکا وجود نخواهد داشت.

به نظر می رسد شرکت شیائومی در صدد توسعه ارائه محصولات خود در بازار آمریکا را داشته و بدیهی است که برای موفق شدن در این بازار باید به دقت تمام قوانین و مقررات آمریکایی را رعایت کند.

 

چه می توان کرد ؟

 

با توجه به این که تا کنون هیچ منبع رسمی مسدودیت گوشی های هوشمند شیائومی را در هیچ کشوری تایید نکرده است و تاکنون شاهد قفل یا مسدود شدن گوشی های هوشمند شیائومی در ایران نبوده ایم، می توان همچنان امیدوار بود که این اتفاق در ایران رخ نخواهد داد.

البته امکان دارد که این شرکت به تازگی تغییر رویه داده باشد و برای در امان ماندن از تحریم های آمریکا، بازار نه چندان جذاب ایران را فدای سیاست صادراتی خود بکند. بنابراین لازم است تا کاربران با رعایت نکاتی احتمال وقوع این موضوع را به حداقل برسانند: مثلا بهتر است پیش از خرید گوشی مطمئن شوند که ریجن (منطقه) آن گلوبال یا جهانی است، اگر می توانند بوت لودر گوشی هوشمند خود را آنلاک کنید و یا از ROM سفارشی (غیر چینی) استفاده کنند.

گفته شده است که گوشی های هوشمندی که نخستین بار در کشور ممنوعه استفاده شده اند، قفل شده اند، بنابراین فعال سازی گوشی هوشمند در کشوری که ممنوعیت ندارد نیز می تواند یک راهکار اساسی باشد. کاربران باید از بروز رسانی گوشی هوشمند خود خودداری کنند تا کمتر تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرند.

با توجه به این که گزارش لاک شدن گوش های هوشمند مربوط به سوریه و کوبا می باشد، می توان امیدوار بود که بازار ایران از مشکلات جدی این تصمیم به دور باشد.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز
نظرات کاربران