X
اتصال به اینترنت از طریق سیم‌کارت ایمن‌تر است یا وای‌وای؟؟ | رندباز

بررسی ایمنی در اتصال به اینترنت.

اتصال به اینترنت از طریق سیم‌کارت ایمن‌تر است یا وای‌وای؟؟

هنگام حضور در اماکن عمومی، اتصال به به اینترنت بی‌سیم رایگان احتمالا یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها برای همه‌ی ما به حساب می‌آید. آنقدر مهم که...
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1400

هنگام حضور در اماکن عمومی، اتصال به اینترنت بی‌سیم رایگان احتمالا یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها برای همه‌ی ما به حساب می‌آید. آنقدر مهم که امروزه داشتن وای‌فای یا همان اینترنت بی‌سیم برای کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها تبدیل به یکی از روش‌های جلب مخاطب شده است. اما بیاید با هم بررسی کنیم که آیا این مزیت، واقعا به نفع من و شماست؟

باید بدانید که اینترنت بی‌سیم، از راه‌های سلب امنیت و دسترسی به اطلاعات و حریم شخصی است. به این صورت که وقتی به وای‌فای جایی که نمی‌شناسیم متصل می‌شویم؛ امکان آن وجود دارد تا شخصی ناشناس به داده‌های گوشی موبایل یا لپ‌تاپ ما دسترسی پیدا کند. پس شاید بتوان گفت که در مواقع حضور در مکانی تازه، بهتر آن است که به اینترنت سیم‌کارت خود وصل شویم. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم؛ اتصال به اینترنت سیم‌کارت خودمان، تا چه اندازه امنیت و محرمانگی اطلاعات ما را تامین خواهد کرد.

وصل شدن به یک شبکه‌ی LTE 4G معمولی به آن معناست که اطلاعات ورودی شما رمزگذاری شده است و بنابراین کسی نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. در مقابل اما شبکه‌های وای‌فای برای همگان قابلیت اتصال دارند و به علاوه از نظر امنیتی نیز با هم متفاوتند. پس همیشه وصل شدن به وای‌فای کار خطرناکی نیست. بلکه صحبت از آن زمانی است که شما به یک مودم همگانی و بدون رمز، یا مودمی که افراد زیادی به آن دسترسی دارند؛ وصل می‌شوید. در این صورت متاسفانه هیچ تضمینی برای حفظ هویت و اطلاعات شخصی شما وجود ندارد. پس در راستای حفاظت از حریم شخصی خود، بهتر است تا هزینه‌ی اینترنت سیم‌کارت را متقبل شوید و در مکان‌های عمومی از آن استفاده کنید.

اما خب ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که به هر ترتیب اتصال به اینترنت سیم‌کارت خودتان برایتان مقدور نباشد. در این صورت سعی کنید حتما از یک وی‌پی‌ان معتبر استفاده نمایید.

با وجود تمام نکاتی که ذکر شد؛ هنوز هم باید گفت که حتی اینترنت سیم‌کارت هم غیر قابل نفوذ نیست. تیم‌های تحقیقاتی مختلفی از ابوظبی و آلمان طی بررسی‌های به عمل آمده موفق شده‌اند تا نقاط ضعف این سیستم را نیز دریابند. اما نکته‌ی قابل توجه آن است که دسترسی به این سیستم آنقدر پر دردسر است که به احتمال بالایی می‌توان گفت که تنها برای دستیابی به اطلاعات خاص و نفوذ به حریم شخصی افراد ویژه استفاده می‌شود. پس نگران نباشید.

در هر حال باید امیدوار بود تا اینترنت G5 نسل جدید از مشحصات امنیتی دقیق‌تر و بهتری برخوردار باشد.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم‌کارت رندباز