X
دولت اپراتورهای مختل کننده ارتباطات اینترنتی را جریمه می‌کند | رندباز

۵۰ میلیارد جریمه روزانه در انتظار اپراتورهای خاطی!

دولت اپراتورهای مختل کننده ارتباطات اینترنتی را جریمه می‌کند

وزیر ارتباطات پیشنهاد دریافت جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی را برای این اپراتورها در یک نامه به معاون اول رئیس‌جمهور داد...
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1400

این روزها اپلیکیشن کلاب هاوس بسیار محبوب شده و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. طی روزهای اخیر، این اپلیکیشن با اختلالات زیادی در کشور ما مواجه شد که ظاهراً مقصر اصلی این اختلال اپراتورها شناخته شدند.

درست در روز ۱۹ فروردین  بود که کلاب هاوس در کشور ایران با فیلترینگ رو برو شد، درصورتی‌که هیچ دستور قضایی مبنی‌بر فیلتر کردن این شبکه صادر نشده بود و این اختلال‌ها مستقیماً از جانب اپراتورها بود.

«طبق ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی: ایجاد هرگونه اختلال در ارتباطات کشور جرم تلقی می‌شود.»

به نقل از پایگاه خبری رندباز؛ وزیر ارتباطات پیشنهاد دریافت جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی را برای این اپراتورها در یک نامه به معاون اول رئیس‌جمهور داد. روز یکشنبه ۲۹ فروردین، محمدجواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات ایران) این نامه را به اسحاق جهانگیری نوشت.

بعد از گذشت یک هفته در صورت عدم رفع اختلالات، تعلیق از فروش و کاهش مدت پروانه در انتظار اپراتورهای متخلف خواهد بود. در جلسه‌ای که بین هیئت‌وزیران تشکیل شد، قرار بر این شد که اگر اپراتورها برخلاف روالی که از نظر قانونی مشخص شده عمل کنند، شامل جریمه خواهند شد.

درصورتی‌که اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل در نرم‌افزارها، وبگاه‌ها و برنامه‌های کاربردی ایجاد محدودیت، اختلال یا انسداد کنند، ظرف ۲۴ ساعت مهلتی از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن‌ها داده می‌شود که اختلال ایجاد شده را رفع کنند.

درصورتی‌که بعد از گذشت یک هفته، اختلال ایجاد شده رفع نشد، علاوه بر پرداخت جریمه نقدی، تعلیق و کاهش مدت اعتبار پروانه شامل حال اپراتور متخلف خواهد شد. اپراتور مورد نظر باید روزانه ۵۰۰ میلیارد تومان جریمه را به خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

به دستور رئیس‌جمهور، وزیر ارتباطات ایران در صورت مشاهده این نوع تخلفات از جانب اپراتورها، ضمن ارائه گزارش شفاف می‌تواند از آن‌ها شکایت بکند.

متن نامه آذری جهرمی به اسحاق جهانگیری به شکل زیر بوده است:

«در اجرای قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات مصوب ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ مجلس شورای اسلامی، پیش‌نویس مصوبه هیئت‌وزیران در خصوص جریمه ایجاد محدودیت، اختلال یا انسداد در دسترسی شهروندان و کاربران به خدمات فضای مجازی خارج از روال‌های تعیین شده قانونی توسط کارورها (اپراتورها) که به امضای رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزرای اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی و اینجانب رسیده است، برای طرح و تصویب در هیئت دولت به پیوست ایفاد می‌شود.»

 

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز