X
ابتکاراتی که از گوشی‌های هوشمند ۲۰۲۱ انتظار می‌رود | رندباز

۵ نوآوری قابل پیش بینی در تلفن‌های هوشمند سال ۲۰۲۱

ابتکاراتی که از گوشی‌های هوشمند ۲۰۲۱ انتظار می‌رود

شرکت‌های سازنده گوشی‌های موبایل هوشمند دست از خلق ایده و نوآوری های تازه برنداشته و همچنان به اضافه نمودن قابلیت‌های جدید ادامه می‌دهند...
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1399

در دنیای امروز، هیچ چیز سریع‌تر و چشمگیرتر از پیشرفت تکنولوژی اتفاق نمی‌افتد. امروزه گوشی‌های هوشمند به بخش جدایی ناپذیری از زندگی مردم تبدیل شده‌اند. تعجبی هم ندارد، ما با این دستگاه‌ها خرید می‌کنیم، از حال دیگری خبردار می‌شویم، از سرویس‌های حمل و نقل استفاده می‌کنیم، تراکنش‌ها بانکی انجام می‌دهیم، عکاسی می‌کنیم و ... . به همین خاطر است که امروزه کمترین استفاده‌ای که از تلفن های همراه می‌شود، تماس‌های تلفنی و پیامکی است. با این حال شرکت‌های سازنده گوشی‌های موبایل هوشمند دست از خلق ایده و نوآوری های تازه برنداشته و همچنان به اضافه نمودن قابلیت‌های جدید ادامه می‌دهند.

سال 2020 سرشار از نوآوری‌های جدید در صنعت ساخت گوشی موبایل بود. سالی پر از صفحه نمایشگرهای تاشو، ابتکارات جدید در دوربین‌های سلفی و رشد نرخ تازه سازی در نمایشگرها. حال قصد داریم نوآوری و قابلیت‌هایی را بررسی کنیم که احتمال می‌رود در گوشی‌های هوشمند سال جدید میلادی دیده شود.

 

1. دوربین سلفی در زیر نمایشگر

 

این همان قابلیتی است که برندهای معتبر در دنیا سعی می‌کنند بر روی گوشی‌های هوشمند خود به اجرا درآورند. سامسونگ نیز تا به کنون موفق شده است پیشرفت چشمگیری را برای اضافه نمودن دوربین سلفی در زیر نمایشگر به دست آورد. گزارشات منتشر شده نشان می‌دهند اپل نیز بر روی این تکنولوژی جدید کار می‌کند. تا به حال گوشی زد تی ای Axon 20 5G توانسته است با جایگذاری دوربین سلفی در زیر صفحه نمایشگر بر سر زبان‌ها بیافتد. البته نمی‌توان آن را یک دستاورد و موفقیت برای این شرکت چینی دانست؛ چرا که این قابلیت در گوشی زد تی ای Axon 20 5G از هیچ گونه استفاده کاربردی و زیبایی ظاهری بهره نبرده بود.

 

2. شارژر فوق سریع

 

از نظر بسیاری از کاربران، قابلیت شارژ شدن سریع باتری، مثلا در بازه زمانی 30 دقیقه‌ای، مفیدترین و کارآمدترین قابلیتی است که یک گوشی می‌تواند داشته باشد. سال پیش برند شیائومی با رونمایی از فناوری جدید خود با نام «mi charge turbo 100w» ثابت نمود که یک باتری گوشی می‌تواند در عرض 17 دقیقه شارژ شود. اما سامسونگ اجازه نداد رقیب چینی خود در این زمینه از او پیشی بگیرد؛ به همین خاطر همراه گوشی گلکسی نوت 10 شارژر 100 واتی را روانه بازار کرد. در هر صورت پیش بینی می‌شود برندهای سازنده گوشی هوشمند در سال جدید نیز برای منتشر نمودن سریع‌ترین فناوری شارژ باتری، با یکدیگر به رقابت بپردازند.

 

3. صفحات تاشو و قابل چرخش

 

سازندگان گوشی‌های هوشمند احتمالا در سال 2021 نیز به تلاششان برای ساخت صفحات تاشو ادامه دهند. نافرجام بودن این تلاش‌ها تا به کنون یک دلیل دارد، قوانین فیزیک! سازندگان گوشی دهه‌های متمادی را صرف پیدا کردن راهی کردند که بتوان عمر گوشی‌های تاشو را افزایش داد. به همین خاطر صفحات گلس سفت و سختی را بر روی گوشی‌ها کار گذاشتند؛ اما واقعیت این است که از نظر قوانین فیزیکی، انعطاف پذیری و سختی صفحات با یک دیگر در تضاد هستند! با این حال، سازندگان دست از تلاش برنداشته‌اند. امید است که در سال جدید میلادی خبرهای شگفت آوری را در این زمینه بشنویم.

 

4. گوشی های بدون پورت

 

این که شرکت‌های سازنده تلفن همراه با گذشت زمان قطعات بیشتری را از گوشی موبایل حذف می‌کنند کمی عجیب به نظر می‌رسد. امروز اثری از جک هدفون‌های 3.5 میلی‌متری در مدل‌‌های پرچمدار برندها به چشم نمی‌خورد؛ از طرفی نسل جدید گوشی‌های آیفون بدون شارژر به فروش می‌رسند. سامسونگ نیز به این نتیجه رسیده است که دیگر به جایگاه قرار دادن کارت حافظه جانبی در گوشی‌های هوشمند خود احتیاجی ندارد. احتمالا با این روندی که برندهای سازنده گوشی موبایل پیش گرفته‌اند، زمانی خواهد رسید که هیچ سیم و پورتی به گوشی وصل نشود.

 

5. نمایشگرهای میکرولد

 

اگر نظر ما را بخواهید، می‌گوئیم تازه خیلی هم برای اضافه نمودن چنین قابلیتی به گوشی‌ها دیر شده است! سال 2016 بود که شایعاتی منتشر شد مبنی بر این که اپل قرار است در سری جدید گوشی‌های آیفون از فناوری نمایشگر میکرولد استفاده کند. اما پس از گذشت پنج سال هنوز خبری از این قابلیت در گوشی‌‌های هوشمند دیده نمی‌شود. پس سال 2021 وقت مناسبی است که برندها در این زمینه خودی نشان بدهند و نمایشگرهای خود را مجهز به فناوری میکرولد نمایند.

 

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز