X
واگذاری سیم کارت به اتباع خارجی بر اساس مدت اقامتشان | رندباز

محدودیت در واگذاری سیم‌کارت به اتباع خارجی

واگذاری سیم کارت به اتباع خارجی بر اساس مدت اقامتشان

یکی از روش‌هایی که کلاهبرداران برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌برند، سوء استفاده از سیم کارت‌های اتباع خارجی و بیگانه است...
تاریخ انتشار: 22 دی 1399

در پی ارتکاب جرایم و کلاهبرداری‌های متعدد به وسیله سیم کارت‌های بدون هویت، همواره راهکارهای ضروری و تدبیرانه‌ای در سراسر کشور توسط مقامات قضایی پیشنهاد و اجرا شده است. یکی از روش‌هایی که کلاهبرداران برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌برند، سوء استفاده از سیم کارت‌های اتباع خارجی و بیگانه است که پس از بازگشت صاحبان آن‌ها به کشور خود، در دست این کلاهبرداران قرار می‌گیرد. این موضوع خصوصا در شهرهایی که معمولا مقصد گردشگران خارجی می‌باشند، به کرّات اتفاق می‌افتد.

به نقل از پایگاه خبری رندباز؛ سیستم قضایی استان همدان برای بستن راه کلاهبرداران، اعمال محدودیت‌های زمانی را برای سیم کارت‌های اتباع بیگانه عنوان نموده است؛ بدین معنا که مدت زمان کارایی سیم کارت‌ها مطابق با مدت زمان اقامت این افراد در ایران می‌باشد. عباس نجفی، معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان، افزود: "از آنجایی که این سیم کارت‌ها با نام و هویت اتباع بیگانه‌ ثبت شده‌اند، پس از وقوع جرم، پیگیری و شناسایی کلاهبرداران بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین وضع قانون جدید مبنی بر اعمال محدودیت‌های زمانی سیم کارت‌های اتباع بیگانه ضروری بوده و باعث می‌شود این سیم کارت‌ها پس از اتمام اقامت اتباع خارجی در کشور به طور خودکار کارایی خود را از دست داده و برای هیچ‌کس قابل استفاده نباشند." وی ادامه داد: "به طور کلی برخی عوامل مانند ارزان بودن سیم کارت‌ها و راحتی در تهیه آن‌ها زمینه را برای ارتکاب جرایم و کلاهبرداری‌های متعدد فراهم می‌سازد. به همین علت، به شرکت‌های خدمات ارتباطی یا اپراتورهای تلفن همراه سیم‌کارت‌های اعتباری سراسر کشور تذکر داده می‌شود سخت‌گیری‌های بیشتری را در فروش سیم‌کارت ها به خرج داده و احراز هویت خریداران به طور کامل و دقیق انجام گردد."

نجفی با اشاره به دیگر جرایم به وقوع پیوسته توسط افراد سودجو، بر وضع قوانین جدید و سخت‌گیرانه توسط شرکت‌هایی که سیم‌کارت‌های اعتباری ارائه می‌دهند تاکید نمود و افزود: "برخی افراد با حقه‌ها و شیوه‌های کلاهبرداری مختلف و با در دسترس داشتن اطلاعات زیادی از افراد، خود را جای مراکزی جا می‌زنند که با قرعه‌کشی‌های مختلف، جوایز نفیسی را به مردم اهدا می‌کنند. بدین ترتیب، افراد بی‌گناه را به پای دستگاه‌های عابربانک کشانده و به صورت ماهرانه‌ اطلاعات حساب بانکی آن‌ها را به دست می‌آورند و از آن‌ها سرقت می‌کنند. سهل انگاری و بی‌توجهی بانک‌ها، که در سراسر جهان امین و امانت‌دار اموال شهروندان هستند، این فرصت را برای سارقان به وجود می‌آورند."

امروزه سرقت و کلاهبرداری‌های بانکی سهم قابل توجهی را از پرونده‌های قضایی در سراسر ایران به خود اختصاص داده است. کاهش حجم بالای سرقت‌های بانکی، همکاری و همت مدیران بانک‌های مختلف را می‌طلبد تا سیستم امنیتی شدیدتر و پیشرفته‌تری اعمال شود. همچنین به کاربران سیم کارت‌های اعتباری در کشور توصیه می‌گردد تا به محض فاش شدن اطلاعات حساب بانکی، از جمله رمز اصلی و اینترنتی کارت‌ها، سریعاً اقدام به سوزاندن کارت خود نمایند.

 

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز