X
شبکه کدام یک از سه اپراتور نخست کشور پایدار تر است؟ | رندباز

کیفیت خدمات ارتباطی کدام اپراتور بالاتر است؟

شبکه کدام یک از سه اپراتور نخست کشور پایدار تر است؟

همراه اول، ایرانسل و رایتل سه اپراتور فعال کشور هستند که مشترکان زیادی داشته و در زمینه ارائه خدمات ارتباطی موفق عمل کرده اند
تاریخ انتشار: 6خرداد 1403

همراه اول، ایرانسل و رایتل سه اپراتور فعال کشور هستند که  مشترکان زیادی داشته و در زمینه ارائه خدمات ارتباطی موفق عمل کرده اند ولی با توجه به اینکه کیفیت خدمات این سه اپراتور یکسان نیست، در این گزارش به مقایسه وضعیت پایداری شبکه هر کدام خواهیم پرداخت.

با توجه به گره خوردن زندگی روزمره به تکنولوژی و همه گیر شدن نیاز به استفاده از تلفن همراه و به دنبال آن خدمات ارتباطی، کاربران به دنبال اپراتوری هستند که بالاترین کیفیت را در ارائه خدمات داشته باشد.

بهره مندی از خدمات ارتباطی اپراتورهای تلفن همراه نیازمند استفاده از سیم کارت آن اپراتور است. چند سوالی که هر کاربر پیش از خرید سیم کارت هر یک از اپراتورها می پرسد عبارتند از: آیا در برقراری تماس ها به خوبی عمل می کند؟ آیا اینترنت خوبی دارد؟ آیا قطعی تماس زیاد اتفاق می افتد؟ آیا پوشش اینترنت خوبی داشته یا اینترنت آن دچار قطعی است؟

هر یک از این سوال ها که ممکن است هر کاربری زمان تحقیق درباره اپراتور مورد نظر خود بپرسد در اصل 4 مولفه برای بررسی میزان پایداری شبکه اپراتور های تلفن همراه است که در ادامه گزارش آن را شرح خواهیم داد.

مشترکان هر یک از اپراتورهای نامبرده با خرید سیم کارت آن اپراتور به دنبال استفاده از خدمات با بهترین کیفیت در زمینه برقراری ارتباط صوتی، متنی و اینترنتی هستند. با توجه به این موضوع هر اپراتوری که بتواند پس از خرید سیم کارت، خواسته مشترک خود را با کیفیت بالاتری پاسخ دهد، نسبت به اپراتورهای دیگر محبوبیت بیشتری در بین کاربران و سهم بیشتری در بازار خواهد داشت.

همانطور که گفته شد جهت بررسی وضعیت خدمات ارائه شده توسط سه اپراتور همراه اول، اپراتور ایرانسل و رایتل باید شرایط آنها در 4 مولفه مورد ارزیابی قرار گیرد:

1.     میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده

2.     میزان قطعی سرویس داده

3.     میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت

4.     میزان قطعی سرویس صوت

 

·        میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده

میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده همراه اول با تکنولوژی 3G بیش از 99.44 درصد و با تکنولوژی 4G بیش از 99.6 درصد بوده است.

میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده با تکنولوژی 3G در ایرانسل 97.67 درصد و در رایتل 98.63 درصد می باشد.

·        میزان قطعی سرویس داده

میزان قطعی سرویس داده توسط همراه اول با تکنولوژی 3G 2.2 درصد و با تکنولوژی 4G 2.9 درصد می باشد.

میزان قطعی سرویس داده با تکنولوژی 3G در ایرانسل 4.7 درصد و در رایتل 4.3 درصد است.

*طبق آمارها میزان قطعی سرویس داده همراه اول نسبت به ایرانسل و رایتل پایین تر می باشد*

·        میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت

میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت توسط همراه اول با تکنولوژی 2G معادل 99.19 درصد و با تکنولوژی 3G 99.85 درصد می باشد.

میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت توسط ایرانسل با تکنولوژی 2G 98.98 درصد و با تکنولوژی G3 99.83 درصد است.

میزان موفقیت رایتل در شاخص برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت نسبت به سایر اپراتور ها کمتر بوده و 99.6 درصد از سرویس های صوتی این اپراتور موفقیت آمیز بوده است.

*طبق آمارهای ارائه شده، بیشترین ضریب در شاخص برقراری موفقیت آمیز صوت توسط همراه اول کسب شده است*

·        میزان قطعی سرویس صوت

میزان قطعی سرویس صوت در اپراتور همراه اول با تکنولوژی 2G 3.2 درصد و با تکنولوژی 3G 1.1 دهم درصد است.

میزان قطعی سرویس صوت در ایرانسل با تکنولوژی 2G  3.9 درصد و با تکنولوژی 3G 1.9 درصد می باشد.

در بررسی این شاخص مولفه نیز سهم منفی رایتل نسبت به ایرانسل و همراه اول بیشتر می باشد. شاخص رایتل در میزان قطعی سرویس صوت نشان دهنده این است که 4.3 درصد از تماس های صوتی برقرار شده در بستر این اپراتور با قطعی رو به رو می شوند.

**پس از بررسی آمارها می توان به موفقیت همراه اول در به حداقل رساندن عدم موفقیت در شاخص های خدمات ارائه شده اشاره نمود. همراه اول بیشترین برقراری موفقیت آمیز سرویس داده و بیشترین برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت را در میان 3 اپراتور فعال کشور داشته است همچنین کمترین میزان قطعی سرویس داده و کمترین میزان قطعی سرویس صوت نیز متعلق به این اپراتور می باشد.

بدون شک ارائه خدمات با کیفیت مهمترین نقطه قوت همراه اول است که باعث افزایش سهم بازار این اپراتور و محبوبیت بیشتر آن میان کاربران گردد.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز