X
آیا برای خرید و فروش سیم کارت باید مالیات بپردازیم ؟ | رندباز

خرید و فروش سیم کارت مشمول مالیات است ؟

آیا برای خرید و فروش سیم کارت باید مالیات بپردازیم ؟

سیم کارت های رند که به ابزاری برای سرمایه گذاری تبدیل شده اند علاوه بر اینکه از نظارت مالیاتی شفافی برخوردار نیستند، پوشش دهنده ریسک سرمایه در دوران تورم هستند که حتی با نزولی شدن قیمت سکه و ارز، امکان سقوط خط های رند ممکن نیست.
تاریخ انتشار: 22اردیبهشت 1403

سیم کارت های رند که به ابزاری برای سرمایه گذاری تبدیل شده اند علاوه بر اینکه از نظارت مالیاتی شفافی برخوردار نیستند، پوشش دهنده ریسک سرمایه در دوران تورم هستند که حتی با نزولی شدن قیمت سکه و ارز، امکان سقوط خط های رند ممکن نیست.

به گزارش ایسنا، ایرانسل با ارسال پیامک تبلیغاتی برای واگذاری خط های چند صد میلیون تومانی و مزایده سیم کارت های رند تلفن همراه تا 200 میلیون تومان در روزهایی که وضعیت مالیات کسب و کارها در حال ساماندهی می باشد، به سودهایی گزاف فکر می کند؟

در همین زمینه ایسنا در گزارشی با عنوان فرار مالیاتی به سبک معامله میلیونی سیم کارت رند ایرانسل به شرح مواردی در این زمینه پرداخته است که ایرانسل در پاسخ به سوالات مطرح شده در این گزارش به ارائه توضیحات می پردازد:

آیا خرید و فروش سیم‌کارت مشمول پرداخت مالیات می شود؟

معامله سیم کارت متناسب با خرید و فروش سایر محصولات بازارهای داخلی مشمول مالیات بر درآمد برای فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده برای خریدار است. مالیات پرداختی خریدار توسط فروشنده وصول و برابر با ضوابط و مقرارات در وجه سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود

بهای فروش سیم کارت توسط خریدار عینا به حساب بانکی ایرانسل واریز می گردد که بر آن اساس، به حساب درآمد فروش سیم کارت در دفاتر ایرانسل منظور شده و برابر ضوابط و مقرارات سازمان امور مالیاتی کشور، در پایان سال سود و زیان حاصل از عملکرد شرکت محاسبه شده و مالیات متعلقه از سوی اپراتور به عنوان مودی مالیاتی در وجه سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود.

تا پایان سال 1401، مفاصا حساب مالیاتی برای شرکت ایرانسل صادر شده است و بررسی های لازم برای سال 1402 نیز پس از ارائه گزارش های مالی توسط سازمان انجام شده و مالیات متعلقه عینا پرداخت خواهد شد.

مزایده سیم‌کارت رند دارای مجوز قانونی است؟

نظارت بر بازار فروش سیم کارت توسط نهاد تنظیم گر صنعت و فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام شده و تمام مجوزهای قانونی اپراتورها برای فروش مزایده ای سیم کارت های رند از این نهاد اخذ گردیده است.

شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل مانند سایر پراتورهای تلفن همراه و ثابت، مطابق کمیسیون تنظیم ومقررات ارتباطات در جلسه شماره 98 مورخ 23 شهریور 1393 و تاییدیه دستورالعمل اجرایی واگذاری خطوط رند به شماره 59683/102 مورخ 26 اسفند 1394 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام به واگذاری سیم کارت های رند می کند و گزارشهای لازم را در زمان تعیین شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، طبق دستورالعمل ارائه می نماید.

چرا خطوط رند از طریق مزایده به فروش می رسند؟

فروش سیم کارت های رند با رویکرد تجاری و تبلیغی نیز از سال های گذشته با ایجاد بازار جداگانه و با نیازسنجی مصرف کنندگان، از سوی اپراتورهای کشور به صورت کاملا قانونی آغاز شد و فروش آن از طریق مزایده، تنها راه عرضه عادلانه این کالای با ویژگی متمایز است.

سود اپراتورها از معامله سیم کارت رند چگونه محاسبه می شود؟

قیمت نهایی محصولات مزایده ای بر اساس رقابت شرکت کنندگان از سوی خریدان مشخص گردیده و اپراتورها، دولت و سازمان امور مالیاتی، متناسب با سهم خود، برابر ضوابط و مقررات مربوطه از فروش سیم کارت ها منتفع می شوند. به علت معدود بودن تعداد سیم کارت های رند، حجم این درآمد نیز در برابر درآمد حاصل از فروش سایر خدمات ارتباطی اپراتورها، بسیار محدود است.

نقش اپراتور در قیمت گذاری خطوط رند در بازار آزاد چیست؟

ایرانسل در قیمت گذاری بازارهای جانبی نقشی نداشته و فروش محصولات خود را مطابق با نیاز خریدار از طریق درگاه ها و فروشگاه های رسمی و قانونی انجام می دهد. از این رو ابهام ایجاد زمینه برای فرار مالیاتی یا تشدید نوسانات تورمی (که خارج از کارکردهای اپراتور و کنترل آن در حیطه قانون گذاران است)، وارد نیست.

بدیهی است در صورت خرید سیم کارت و یا فروش سیم کارت توسط خریداران سیم کارت های رند به سایر متقاضیان این سیم کارت ها در بازار (پس از فروش اولیه توسط اپراتورِ ارائه دهنده سیم کارت)، هرگونه مالیات بر فروش یا هزینه نقل و انتقال آن مطابق با قوانین مالیاتی و قوانین خرید و فروش به uهده فروشنده و خریدار بعدی است.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز