X
تاثیر سیم کارت دانش آموزی در زندگی نوجوانان | رندباز

سیم کارت دانش آموزی چیست؟

تاثیر سیم کارت دانش آموزی در زندگی نوجوانان

از جمله نگرانی هایی که در چند سال اخیر والدین برای کودکان و نوجوانان خود دارند، آسیب های ناشی از کاربرد نادرست اینترنت توسط فرزندانشان است
تاریخ انتشار: 30بهمن 1402

از جمله نگرانی هایی که در چند سال اخیر والدین برای کودکان و نوجوانان خود دارند، آسیب های ناشی از کاربرد نادرست اینترنت توسط فرزندانشان است. در حال حاضر وابستگی جوانان و نوجوانان به اینترنت و فضای مجازی به قدری گسترده شده است که اکثر والدین شاهد افت تحصیلی فرزندانشان شده اند . دانشجویان و دانش آموزان در ایام امتحانات با توجه به وابستگی و گرایش شدید به اینترنت و شبکه های مجازی، مدت زیادی از زمان خود را در این شبکه ها می گذرانند که این امر تاثیرات نامطلوبی در شرایط تحصیلی آنها داشته و باعث افت تحصیلی روز افزون و کاهش کیفیت آموزشی و امتحانات آینده سازان کشور (دانشجویان و دانش آموزان) شده است. به همین خاطر در اوایل دهه نود طرحی با عنوان سیم کارت دانش آموزی از سوی اپراتور همراه اول و اپراتور ایرانسل مطرح شد که در نهایت به سرانجامی نرسید.

 

سیم کارت دانش آموزی چیست ؟

همانطور که از اسمش پیداست این نوع سیم کارت مختص به دانش آموزان است و زمان مراجعه برای خرید سیم کارت به اسم دانش آموزان ثبت میگردد. سیم کارت دانش آموزی مانند سیم کارت های عادی می باشد که میتوان به وسیله آن از ارتباطات تلفنی و پیامکی برخوردار شد. تفاوت سیم کارت های دانش آموزی با سیم کارت های عادی استفاده محدود از این خطوط می باشد، یعنی دانش آموزان می توانند با استفاده از این سیم کارت تنها با شماره های مشخص شده مانند شماره آتش نشانی، اداره پلیس، بیمارستان ها و... برقرار کنند.

همانطور که ذکر شد طرح سیم کارت دانش آموزی در اوایل دهه نود ارائه داده شد ولی به دلایل مختلف از سیم کارت دانش آموزی استقبال چشم گیری نشد. اما پس از غیر حضوری شدن مدارس در دوران پاندمی کرونا فروش سیم کارت های دانش آموزی بازار داغی را پیدا کرد.

 

سخنان آقای شریفی یزدی (جامعه شناس) در رابطه با سیم کارت دانش آموزی

آقای شریفی یزدی (جامعه شناس) بیان کرد : هر رسانه جذابیت خاص خود را برای مخاطبین دارد، این رسانه های جدید در ابتدا افراد را جذب خود می کنند تا شروع به چرخیدن در این فضا کنند. هر شخص به علت های گوناگون و هدف های مشخص وارد سایت و شبکه ها شده و پس از مدتی این وب گردی ها به اعتیاد به رسانه و شبکه ها تبدیل می شود .

وی افزود : این اتفاق جهانی بوده و مختص کشور ما نیست. البته در ایران به دلیل عدم وجود زیر ساخت‌های لازم برای جذب نوجوان و جوانان به فعالیت‌های درست مثل زیر ساخت‌های ورزشی و هنری، مسئله کمی پررنگ‌تر است.

این کارشناس یاد آور شد : در دوره های گذشته تلویزیون نقش پر رنگی در زندگی شهروندان داشت ولی اکنون برای نسل جدید شبکه های اجتماعی جایگزین تلویزیون شده است. و این موضوع روی عملکرد افراد در ابعاد مختلف تاثیر گذار می باشد. تاثیرات جسمانی به لحاظ گرفتن تحرک و اضافه وزن در نسل های امروزی و کاهش توان فکری جوانان و نوجوانان و افت تحصیلی از دیگر اثرات مخرب دنیای مجازی برای نسل جوان است.

وی ادامه داد : در دنیا طرحی وجود دارد که والدین برای کودکان و نوجوانان خود سیمکارت و گوشی هوشمندی را تهیه می کنند تا فرزندانشان امکان تماس با شماره های مشخص شده در شرایط ضروری را داشته باشند. لازم به ذکر است که این سیم کارت ها دسترسی به اینترنت ندارند و با استفاده از آن فقط میتوانند با شماره های اضطراری تماس بگیرند. در کشور ما هم به همین دلیل سیم کارت های دانش آموزی به بازار عرضه شده است.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز