X
چگونه به عنوان مشترک همراه اول، هیچ تماسی را از دست ندهید؟ | رندباز

سرویس انتظار مکالمه همراه اول

چگونه به عنوان مشترک همراه اول، هیچ تماسی را از دست ندهید؟

سرویس انتظار تماس یا پشت خطی امکانی است که به کاربر این اجازه را می دهد در زمان مکالمه، متوجه تماس نفر سوم شده و در صورت تمایل مکالمه خود را قطع نموده و با نفر سوم صحبت کند و یا تماس شخص سوم را نادیده گرفته و به آن پاسخ ندهد...
تاریخ انتشار: 27 شهریور 1402

این روزها که تلفن های همراه تقریبا در همه بخش های زندگی مشترکین نفوذ کرده و قسمت اعظمی از کارهای مختلف اداری و شخصی به وسیله این تکنولوژی حل و فصل می شود؛ توقع کاربران نیز بسیار بالا رفته و انتظار دارند در هنگام استفاده از گوشی های هوشمند، خدمات و سرویس های خاص و منحصر بفردی را دریافت نمایند.

فرقی نمی کند مشترک سیم کارت دائمی یا اعتباری کدام اپراتور باشید؛ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به خاطر یک مکالمه نسبتا طولانی، یک تماس کاری یا تماس با دوست عزیزی را از دست داده باشید که برایتان خیلی مهم باشد. این نیاز مشترکین سبب گردید تا اپراتورها سرویسی را تحت عنوان انتظار تماس یا Call Waiting طراحی نمایند؛ که در راستای افزایش بهره وری تماس های همزمان صورت گرفته و به مشترک این فرصت را می دهد تا هیچ تماسی را از دست ندهد.

 

سرویس انتظار مکالمه چیست؟

سرویس انتظار تماس یا پشت خطی امکانی است که به کاربر این اجازه را می دهد در زمان مکالمه، متوجه تماس نفر سوم شده و در صورت تمایل مکالمه خود را قطع نموده و با نفر سوم صحبت کند و یا تماس شخص سوم را نادیده گرفته و به آن پاسخ ندهد. به همین خاطر با فعال سازی این سرویس مشترک هیچ تماسی را ناخواسته از دست نمی دهد.

 

سرویس انتظار مکالمه در اپراتور همراه اول

مشترکین سیم کارت دائمی همراه اول یا اعتباری همراه اول با فعال سازی این سرویس در زمانی که خطشان مشغول باشد؛ هم تماس های مهمشان را از دست نمی دهند و هم فرصت پاسخگویی پیدا می کنند. زیرا با فعال سازی این سرویس، تماس گیرنده بوق اشغال دریافت نمی کند و به جای آن پیام " مشترک مورد نظر در حال مکالمه است، لطفا منتظر بمانید " را دریافت می کند. البته در چنین حالتی مشترک دریافت کننده تماس نیز نام یا شماره تماس گیرنده را بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند خود مشاهده کرده و با شنیدن چند صدای بوق ممتد متوجه تماس می شود.

بدین ترتیب مشترک تماس گیرنده تماس می تواند در صورت تمایل تماس را نادیده بگیرد و یا با هولد کردن و پاسخ دادن به تماس، تماس اولیه را موقتا متوقف کرده و تماس جدید را دریافت کند. البته امکان قطع تماس اول و پاسخ دادن به تماس دوم نیز وجود دارد.

 

روش های فعال سازی سرویس انتظار مکالمه در اپراتور همراه اول

برای فعال سازی این سرویس؛ مشترکین سیم کارت دائمی یا اعتباری همراه اول باید ابتدا در خواست خود را ثبت نموده، سپس در گام بعدی سرویس را بر روی گوشی هوشمند خود فعال کنند. این دو بخش که کاملا از هم جدا می باشند، به روش زیر اجرا می گردند:

 

بخش اول: تنظیمات مربوط به اپراتورها

به طور کلی فعال سازی سرویس انتظار مکالمه یا Call Waiting در بخش اول نیاز به تنظیماتی دارد که مربوط به اپراتور همراه اول می باشد.

 برای فعال سازی سرویس آوای انتظار در گام نخست احتیاج به کد پشت خطی است که در اپراتور همراه اول مشترک سیم کارت دائمی و سیم کارت اعتباری همراه اول باید کد # 242 * 10 * ( ستاره 10 ستاره 242 مربع ) را در قسمت شماره گیر گوشی هوشمند وارد کرده و ارسال نماید، تا کد پشت خطی را دریافت نماید.

 

بخش دوم: تنظیمات مربوط به گوشی های هوشمند

بعد از فعال سازی سرویس انتظار از سوی اپراتور همراه اول لازم است؛ مشترک این قابلیت را بر روی گوشی هوشمند خود فعال سازد. البته در گوشی های هوشمند جدید، تنظیمات مربوط به فعال سازی سرویس پشت خطی در بیشتر مواقع با آماده سازی خط مطابقت داشته و نیاز به تنظیمات خاصی وجود ندارد. ولی در برخی گوشی های هوشمند مدل پایین تر لازم است؛ یک سری تنظیمات به صورت دستی انجام شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 

نحوه فعال سازی انتظار مکالمه در گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید

·        ابتدا وارد بخش تنظیمات یا Settings  گوشی هوشمند شوید.

·        بر روی سه نقطه بالای صفحه کلیک کرده و گزینه انتظار یا waiting را  انتخاب نمایید.

·        در این بخش  گزینه انتظار مکالمه یا  call waiting  را فعال نمایید.

البته دارندگان گوشی های هوشمند اندروید می توانند با شماره گیری کد دستوری # 43 * ( ستاره 43 مربع ) نیز به راحتی نسبت به فعال سازی این سرویس اقدام نمایند که در این صورت بعد از شماره گیری کد، مشترک باید پیغام"  call waiting active"  را دریافت کند که نشان دهنده فعال سازی سرویس انتظار مکالمه می باشد.

 

نحوه فعال سازی سرویس انتظار مکالمه در گوشی های هوشمند با سیستم عامل ios

 اگر از گوشی های هوشمند آیفون استفاده میکنید؛ برای فعال سازی سرویس انتظار مکالمه مراحل زیر را دنبال کنید:

·        وارد  بخش تنظیمات یا  Settings  گوشی هوشمند خود شوید.

·        گزینه تلفن یا Phone  را انتخاب نمایید.

·        در این بخش گزینه انتظار مکالمه یا call waiting را فعال نمایید.

 

نحوه غیر فعال سازی سرویس انتظار مکالمه در اپراتور همراه اول

فرقی نمی کند مشترک سیم کارت دائمی یا اعتباری همراه اول باشید؛ حتی نوع گوشی هوشمندتان نیز هیچ تاثیری در غیر فعال سازی این سرویس ندارد؛ فقط کافی است به عنوان مشترک همراه اول کد دستوری # 43 * ( ستاره 43 مربع ) را شماره گیری نمایید تا این سرویس برای شما غیر فعال گردد.

نکات مهم:

·        هزینه استفاده از سرویس انتظار مکالمه یا پشت خطی برای تمامی مشترکین اعتباری و دائمی همراه اول کاملا رایگان می باشد.

·        در گوشی های هوشمند آیفون، مشترکین همراه اول باید ابتدا کد مربوط به سرویس پشت خطی را وارد نموده و سپس اقدام به تنظیمات لازم نمایند.

·        کلیه مشترکین سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول می توانند با شماره گیری کد دستوری  #  43 * ( ستاره 43 مربع ) از وضعیت فعال یا غیر فعال بودن سرویس انتظار مکالمه خود آگاهی پیدا کنند.

در حال حاضر سرویس رایگان انتظار مکالمه یا پشت خطی از کاربردی ترین امکانات ایجاد شده از سوی اپراتور همراه اول می باشد که فرصتی فوق العاده را در اختیار مشترکین سیم کارت دائمی یا اعتباری این اپراتور قرار می دهد تا در هر شرایطی از تماس های ورودی با گوشی هوشمند خود مطلع شده و در صورت لزوم در حین مکالمه بعد از آگاهی از تماس پشت خطی، تماس فعلی را مدیریت کرده و بلافاصله به تماس بعدی پاسخ دهد.

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز