X
فوت های کوزه گری کاهش هزینه های قبض سیم کارت های همراه اول | رندباز

چگونه هزینه های قبوض سیم کارت را مدیریت کنیم؟

فوت های کوزه گری کاهش هزینه های قبض سیم کارت های همراه اول

هزینه های سرسام آور قبض های موبایل یکی از دغدغه های کاربران سیم کارت های مختلف دائمی و اعتباری اپراتورها تبدیل شده است. به همین خاطر..
تاریخ انتشار: 28 دی 1401

در شرایط بد اقتصادی کنونی که قیمت همه چیز روند صعودی دارد، هزینه های سرسام آور قبض های موبایل هم به یکی از دغدغه های کاربران سیم کارت های مختلف دائمی و اعتباری اپراتورها تبدیل شده است. به همین خاطر بسیاری از مشترکین به دنبال روش هایی برای کاهش هزینه های قبض موبایل خود هستند تا بتوانند در این وضعیت که هزینه های این بخش به عنوان هزینه های ثابت خانواده ها سر به فلک می گذارد، شرایط را تحت کنترل و مدیریت خود درآورند.

 

اپراتور همراه اول

هزینه تعرفه خدمات و سرویس های اپراتور همراه اول به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور کشور مانند سایر اپراتورها در فروردین ماه 1401 افزایش قابل ملاحظه ای داشت. علاوه بر این همراه اول با حذف بسیاری از خدمات و سرویس های طولانی مدت و اقتصادی، از یک طرف کیفیت خدمات خود را کاهش داده و از طرف دیگر هزینه های مشترکین را بالا برده است.

در چنین شرایطی بسیاری از مشترکین این اپراتور به دنبال ترفندها و روش هایی برای کاهش هزینه های ارتباطی خود هستند که در این مطلب تلاش می کنیم تا به بعضی از این روش های کاربردی و مفید اشاره کنیم:

 

1.     حذف پیامک های تبلیغاتی

بعضی از پیامک های تبلیغاتی که معمولا به صورت انبوه ارسال می گردند، پیامک هایی هستند که هزینه هایی را به مشترکین سیم کارت های دائمی و اعتباری تحمیل می کنند که حذف یا لغو آنها می تواند این هزینه های ناخواسته را از بین ببرد.

برای لغو پیامک های تبلیغاتی در اپراتور همراه اول مشترکین می توانند از روش های ذیل استفاده نمایند:

 

·        استفاده از کد دستوری

یکی از راحت ترین روش های غیر فعال سازی پیامک های تبلیغاتی، شماره گیری کد دستوری # 8988 * ( ستاره 8988 مربع ) می باشد.

 

·        تماس با 9990

مشترکین سیم کارت دائمی همراه اول و سیم کارت اعتباری همراه اول از طریق تماس با 9990 می توانند پیامک های تبلیغاتی خود را لغو نمایند.

 

·        ارسال پیامک

ارسال عدد 1 به پیش شماره 8999 نیز یکی از بهترین روش های حذف پیام های تبلیغاتی می باشد که مشترکین همراه اول در صورت تمایل می توانند از آن استفاده نمایند.

 

2.     لغو فعال سازی خودکار سرویس ها

همراه اول به عنوان بزرگترین اپراتور که از بیشترین تعداد مشترک در بین اپراتورها برخوردار میباشد، خدمات و سرویس های گوناگونی را در اختیار مشترکین خود قرار می دهد که بعضی از آنها قابلیت تمدید خودکار داشته و در صورت عدم لغو سرویس، به صورت خودکار فعال شده و هزینه آن به صورت اتوماتیک به قبض پایان دوره مشترک اضافه می گردد.

برای نمونه می توان به سرویس آهنگ پیشواز اشاره کرد که در صورت عدم لغو، سرویس به صورت خودکار تمدید می گردد. برای لغو سرویس آهنگ پیشواز مشترکین می توانند از روش های ذیل استفاده نمایند:

 

·        ارسال پیامک

در این روش مشترکین باید عدد 5 را به شماره 8989 پیامک نمایند تا سرویس آوای انتظار را غیر فعال سازند.

 

·        استفاده کد دستوری

مشترکین سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول می توانند با شماره گیری کد دستوری # 223 * 10 * ( ستاره 10 ستاره 223 مربع ) این سرویس را لغو نمایند. 

 

·        استفاده از تلفن گویا

مشترکین همراه اول می توانند با برقراری یک تماس تلفنی رایگان با شماره 9990 این سرویس را غیر فعال سازند.

 

3.     غیر فعال سازی سرویس های پولی

قطعا بعضی از خدمات همراه اول مانند سرویس رومینگ، به محض فعال سازی هزینه هایی را بر مشترک تحمیل می کند؛ بنابراین اگر می خواهید در هزینه های ارتباطی صرفه جویی کنید؛ لازم است به محض برطرف شدن ضرورت و یا بازگشت از سفر، بلافاصله نسبت به غیر فعال سازی آنها اقدام نمایید.

سرویس رومینگ همراه اول به عنوان یک سرویس کاربردی با شماره گیری کد دستوری # 29 * 10 * ( ستاره 29 ستاره 10 مربع) فعال می شود که باعث افزایش هزینه های قبض سیم کارت کاربر می گردد. با توجه به این که در نقاط مرزی کشور احتمال همپوشانی آنتن ها وجود دارد، مشترکینی که در نقاط مرزی کشور ساکن هستند؛ باید حتما این سرویس را غیر فعال نماید؛ وگرنه تماس های مشترک بر اساس تعرفه رومینگ محاسبه می گردد.

برای غیر فعال سازی این سرویس هم مشترکین می توانند با ارسال عدد 29 به پیش شماره 10 سرویس رومینگ را غیر فعال سازد. البته لازم است بعد از ارسال پیامک منتظر بمانند تا نتیجه برای آنها ارسال گردد.

 

4.     کنترل میزان مصرف داده

این روزها از اینترنت برای انجام امور مختلف اداری، آموزشی، بهداشتی و حتی سرگرمی استفاده می شود. کاهش هزینه های مصرف داده ( دیتا ) به عنوان یک روش کاربردی و مفید میتواند هزینه های مشترکین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

با توجه به گستردگی این حوزه روش های متفاوتی برای مدیریت هزینه های دیتا وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

 

·        در برخی اپ ها و پیام رسان ها مانند واتس اپ، اینستاگرام و... با غیر فعال سازی دانلود خودکار فایل ها و ویدئوها در بخش تنظیمات، مصرف اینترنت کاهش محسوسی خواهد داشت. بنابراین در برنامه پلی استور گوگل در قسمت Auto-update apps گزینه های به روز رسانی خودکار را متوقف کنید تا بتوانید حجم مصرفی اینترنت خود را مدیریت کنید.

 

·        بعضی از این اپلیکیشن های نصب شده در گوشی هوشمند حتی اگر باز هم نشوند، در پس زمینه فعال بوده و حجم زیادی از اینترنت همراه گوشی را مصرف می کنند. چرا که این برنامه ها در زمان اتصال به اینترنت به طور خودکار تنظیمات مربوط به خود را انجام داده و بدون اطلاع شما اینترنت را مصرف می کنند. به همین خاطر اولا توصیه می گردد تنها برنامه هایی را در گوشی هوشمند خود نصب کنید که واقعا به آن احتیاج دارید. ثانیا فعالیت های پس زمینه گوشی را همیشه غیر فعال سازید. برای متوقف کردن همه فعالیت ها در پس زمینه گوشی لازم است مشترک ابتدا به منوی ارتباطات یا Connections رفته و گزینه مصرف داده یا Data usage را انتخاب و گزینه Data saver را به حالت On  یا روشن در آورد.

 

·        یکی دیگر از روش های مدیریت هزینه ها، فعال سازی قابلیت تعیین سقف مجاز مصرف دیتا می باشد که به مشترک کمک می کند تا مصرف اینترنت خود را محدود کند. برای این کار مشترک باید در بخش تنظیمات ( Settings ) قسمت ارتباطات یا connection را انتخاب نموده و در گزینه مصرف داده یا Data usage تغییرات دلخواه را در بخش Mobile data usage اعمال کنند. با اعمال این تنظیمات بعد از مصرف میزان مشخص؛ مشترک یک هشدار دریافت می کند که می تواند جلوی مصرف بی رویه اینترنت را بگیرد.

 

کنترل مصرف در زمان هات اسپات

قابلیت Hotspot که معمولا برای اتصال اینترنت همراه گوشی به لپ تاپ یا تلفن های همراه دیگر استفاده می گردد، قابلیتی است که اگر بدون ایجاد محدودیت فعال شود، اینترنت زیادی را مصرف می کند. زیرا معمولا به محض اتصال اینترنت، ویندوز یا نرم افزار های لپ تاپ یا گوشی میزبان به صورت خودکار خود را بروز رسانی می کنند و سبب می شود تا به یکباره مصرف اینترنت به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

بنابراین بهترین راهکار گذاشتن محدودیت سقف مصرف در زمان هات اسپات است که برای این کار، مشترک باید به بخش Portable hotspot تلفن همراه خود رفته و در قسمت Personal hotspot گزینه Data Limit را انتخاب و میزان مورد نظر خود را تعیین کند.

علاوه بر روش های اعلام شده پیشنهاد می شود، همیشه از نسخه های سبک تر و کم مصرف تر اپلیکیشن ها استفاده کنید. زیرا انتخاب آنها می تواند هزینه های اینترنت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. مثلا برای اپلیکیشن های پرکاربردی مثل جی میل، گوگل مپ و گوگل کروم به دنبال نسخه های کم مصرف تر و سبک تری باشید که در مدیریت هزینه ها به شما کمک می کند.

 

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز

 

 
نظرات کاربران