X
قانون جدید طالبان: ممنوعیت فروش سیم کارت به بانوان افغانی | رندباز

منع فروش سیم کارت در افغانستان

قانون جدید طالبان: ممنوعیت فروش سیم کارت به بانوان افغانی

به تازگی در خبری عجیب و غیر قابل آور آمده که در ولایت غزنی در افغانستان، خانم ها اجازه خرید سیم کارت ندارند. بر اساس این گزارش ماموران ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان در غزنی..
تاریخ انتشار: 25 دی 1401

با حضور طالبان در کشور افغانستان به نوعی هر روز شاهد خبرهای عجیب و غریبی بخصوص در حوزه زنان و فعالیت های مربوط به آنها هستیم. خبرهایی که در بعضی موارد نه تنها شوکه کننده می باشد، بلکه جای بسی تاسف دارد که در قرن بیست و یک هنوز افرادی پیدا می شوند که به خود اجازه می دهند در مورد نوع زندگی دیگران تصمیم گرفته و این تصمیم های شرم آور را به آنها تحمیل نمایند.

 

به تازگی در خبری عجیب و غیر قابل آور آمده که در ولایت غزنی در افغانستان، خانم ها اجازه خرید سیم کارت ندارند. بر اساس این گزارش ماموران ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان در غزنی، به مراکز فروش و خدمات مشتریان شرکت های مخابراتی دستور داده اند که پس از این زنان اجازه ورود به این مراکز را نداشته و در صورت تخلف از این امر، با مرکز متخلف برخورد جدی خواهد شد.

 

 در دنیای مدرن کنونی، سیم کارت ها به عنوان یک وسیله کوچک اما کاربردی امکان استفاده از گجت های هوشمند را برای همگان فراهم آورده و به آنها این فرصت را می دهند تا بتوانند از طریق گوشی های هوشمند خود با جهان در ارتباط باشند. تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا، محدودیت هایی برای فروش سیم کارت به کودکان وجود دارد، ولی قطعا این اولین بار است که برای فروش سیم کارت بحث جنسیتی مطرح شده و محدودیت هایی در این خصوص به وجود می آید. زیرا در سراسر جهان سال هاست که خرید و فروش سیم کارت در حال انجام بوده و همه می توانند با خرید سیم کارت و ثبت اطلاعات شخصی خود، صاحب یک سیم کارت به نام خود شوند.

 

منابع محلی در غزنی می گویند: ماموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان به شبکه های مخابراتی در این ولایت گفته اند که آنها نباید به هیچ وجه به زنان خدمات ارائه کنند و این دستور شامل منع فروش سیم کارت و دیگر خدمات مخابراتی می شود. بر اساس این گزارش خانم ها حق خرید سیم کارت ندارند.

تصویب این قانون و یا اجرای آن حتی در یک ولایت در شرایطی اتفاق می افتد که در ماه گذشته طالبان با صدور فرمان های جداگانه تحصیل زنان در مدارس و دانشگاه ها را ممنوع اعلام کرده بود. بعد از آن نیز در قانونی اجازه کار خانم ها در ادارات دولتی و خصوصی را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کردند.

 

در چنین شرایطی با تصویب یک قانون جدید و شروع یک محدودیت تازه برای بانوان این سرزمین، به نظر می رسد دولتمردان این کشور به دنبال حذف همه فعالیت های اجتماعی زنان افغانی هستند. شاید در این سرزمین مردان فراموش کردند که روزی در دامان همین بانوان قدرتمند، بزرگ و تنومند گشته اند که این گونه ناجوانمردانه تبر برداشته و با قساوت بر پیکر دانش و آگاهی این مرز و بوم وارد می کنند.

جایی خواندم حماقت آن است که زنان سرزمینت را از تحصیل محروم کنی و بعد برای درمان همسر بیمارت، در همان کشور به دنبال پزشک زن باشی!

 

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز