X
پرسرعت ترین اینترنت مربوط به کدام سیم کارت در ایران می باشد؟ | رندباز

مقایسه سرعت اینترنت اپراتورها

پرسرعت ترین اینترنت مربوط به کدام سیم کارت در ایران می باشد؟

سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل برای تصاحب بازار سیم کارت با هم رقابت تنگاتنگی دارند و تلاش می کنند تا با ارائه ی خدمات متنوع و سرویس های مقرون به صرفه، سهم بیشتری از بازار را نصیب خود کنند..
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1401

در حال حاضر که سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل برای تصاحب بازار سیم کارت با هم رقابت تنگاتنگی دارند و تلاش می کنند تا با ارائه ی خدمات متنوع و سرویس های مقرون به صرفه، سهم بیشتری از بازار را نصیب خود کنند، شاید آگاهی از نحوه ی ارائه این خدمات بتواند به کاربران در انتخاب بهترین اپراتور کمک کند.

اپراتور همراه اول نخستین و قدیمی ترین اپراتور فعال در کشور است که از سال 72 با هدف ارائه خدمات تماس صوتی تلفن همراه تاسیس شد و اکنون با گذشت نزدیک به سی سال نه تنها بزرگترین شرکت مخابراتی کشور می باشد بلکه از بیشترین تعداد مشترک سیم کارت دائمی نیز برخوردار است.

اپراتور دوم یعنی ایرانسل در سال 85 با هدف عرضه اینترنت همراه به شبکه مخابراتی کشور اضافه شد که در طول این سال ها علاوه بر تلفن همراه، در زمینه اینترنت همراه وایمکس نیز فعالیت می کند. اپراتور ایرانسل در طول این سالها دوشادوش همراه اول، به فعالیت خود ادامه داده و از بیشترین تعداد مشترک سیم کارت اعتباری در کشور برخوردار است.

اپراتور رایتل در سال 89 در حالی واگذاری سیم کارت های خود را شروع کرد که قرار بود علاوه بر ارائه ی نسل سوم تلفن همراه، سرویس مکالمه ی تصویری را هم ارائه کند که این کار عملی نشد و باعث شد تا این اپراتور توان رقابت با اپراتورهای قبلی را نداشته باشد و تنها در زمینه اینترنت نسل سوم پیشرو بماند.

برای مقایسه بین عملکرد این سه اپراتور در مورد سرعت اینترنت، در این متن میزان پوشش دهی و سرعت اینترنت سه اپراتور مورد مقایسه قرار می گیرد:

 

تکنولوژی 4G

 

اپراتور همراه اول، اولین اپراتوری بود که در کشور سرویس های خود را بر پایه ی نسل چهارم تلفن همراه ارائه کرد ولی خیلی زود ایرانسل نیز از این تکنولوژی استفاده نمود و در حال حاضر فرقی نمی کند که از سیم کارت کدام اپرتور استفاده کنید، هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل سرویس های خود را مبتنی بر اینترنت  4G ارائه می کنند. ولی اپراتور رایتل تنها در سطح شهر تهران پوشش دهی شبکه  4G  را به مشترکین خود ارائه می کند.

 

میزان پوشش دهی اینترنت

 

بر اساس اعلام اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل اینترنت نسل 4 در استان تهران پوشش کاملی دارند که بررسی های میدانی نشان می دهد در بعضی از مناطق شهر تهران این ارتباط قدرت بیشتری دارد. البته برای مشترکین رایتل استفاده از این تکنولوژی فقط در سطح شهر تهران امکان پذیر است.

میزان پوشش  اینترنت نسل 4 در سطح کشور کاملا متفاوت می باشد و در جاده ها و بخش های دور افتاده هنوز امکان استفاده از این تکنولوژی وجود ندارد.

 

میزان سرعت اینترنت

 

برای این کار لازم است در شرایط مختلف ایده آل، عادی و سخت در مکان هایی که هر سه اپراتور همراه اول، ایرانسل ورایتل دارای بهترین قدرت سیگنال و پایین ترین ترافیک شبکه اینترنتی هستند، میزان سرعت اینترنت اپراتورها را چک کرد. البته امکان چک کردن در شرایط بدون ترافیک و خط اختصاصی وجود ندارد و باید در ساعاتی که پایین ترین حجم ارتباطات در آن انجام می شود، تست را انجام داد.

 

 نتایج تست سرعت با شرایط ذکر شده به شرح ذیل می باشد:

با توجه به این که میزان پوشش دهی اپراتور همراه اول محدود به استان تهران نمی باشد و تمرکز آن بر روی شهرستان ها ، جاده ها و مناطق کوچک هم وجود دارد، پرسرعت ترین سرویس مربوط به اپراتور همراه اول می باشد. اپراتور ایرانسل در جایگاه دوم قرار میگیرد و به عنوان کم هزینه ترین اپراتور در مقابل ارائه ی خدمات یک شرکت متعادل در خدمات محسوب می شود. ولی رایتل که از تعداد مشترکین و سطح پوشش شبکه پایینی برخوردار است تنها یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت همراه است که بدون سرویس مکالمه ی تصویری هیچ امتیاز ویژه ای نسبت به باقی رقبا ندارد.

 

به نظر می رسد با رشد سرعت اینترنت در ایران، اساسا مقایسه بین دو اپراتور اصلی همراه اول و ایرانسل چندان کار مفیدی نیست و فاصله ی این دو رقیب در بسیاری موارد بسیار نامحسوس و ناچیز است. ولی در مورد اپراتور رایتل که تمرکز خود را بر روی اینترنت نسل سوم گذاشته، کاملا شرایط متفاوت می باشد و خدمات این اپراتور در این سطح خوب می باشد. البته اپراتور رایتل در حال حاضر پوشش دهی شبکه  4G را در شهر تهران به کاربران خود عرضه می کند، این در حالی است که اخیرا شبکه 4.5 G  نیز در استان تهران برای کاربران ایرانسل و همراه اول راه اندازی شده است.

با وجود آنچه که گفته شد، سطح رضایتمندی کاربران ایرانی از سرعت اینترنت اپراتورهای همراه در ایران حتی در پایتخت که سرویس دهی متمرکزتری ارائه می شود، در حد نارضایتی ملی است و هم چنان در زمینه سرعت دانلود و یا لود کردن ویدئو در شبکه های مجازی رضایتمندی وجود ندارد. البته اگر بخواهیم دامنه این مقایسه را گسترده تر کرده و سرعت اینترنت ایران را با کشورهای توسعه یافته مقایسه کنیم، سرعت اینترنت در ایران واقعا حرفی برای گفتن در جهان ندارد.

 

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز

 نظرات کاربران