X
نحوه اطلاع رسانی پیامکی رگولاتوری درباره مالکیت سیم کارت ها | رندباز

سامانه اطلاع رسانی اپراتورها

نحوه اطلاع رسانی پیامکی رگولاتوری درباره مالکیت سیم کارت ها

بر اساس قانون در صورت سوء استفاده از سیم کارت و بروز هر گونه اعمال مجرمانه، تنها مالک سیم کارت مسئول بوده به همین دلیل ضرورت آگاهی افراد از سیم کارت هایی که با هویت آنها ثبت شده...
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1401

با توجه به این که بر اساس قانون در صورت سوء استفاده از سیم کارت و بروز هر گونه اعمال مجرمانه، تنها مالک سیم کارت مسئول بوده و شخصا باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد؛ ضرورت آگاهی افراد از سیم کارت هایی که با هویت آنها ثبت شده، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. به همین خاطر لازم است افراد ضمن دقت در حفظ و نگهداری سیم کارت های خود با حضور در دفاتر امور مشترکین نسبت به استعلام تعداد خطوطی که به نام آنهاست؛ اقدام کرده و در صورت لزوم، نسبت به غیر فعال سازی خطوطی که از آنها استفاده نمی کنند، اقدام نمایند.

 

در همین راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده است که از روز شنبه 25 اردیبهشت ماه سال 1401 پیامک اطلاع رسانی برای هر شخص با سرشماره CRA.ir ارسال می شود تا افراد از تعداد سیم کارت هایی که به نام آنهاست، مطلع شوند.

در حال حاضر این امکان وجود دارد که کلیه مشترکین اپراتورهای فعال در کشور با مراجعه به پورتال رگولاتوری به آدرس اینترنتی www.cra.ir در بخش حقوق کاربران، منوی "استعلام سرویس های مشترکین" تمام سرویس ها و شماره های تحت مالکیت و اپراتورهای مربوط به آن را استعلام نمایند. سپس در صورت تمایل نسبت به مسدود سازی سیم کارت هایی که در اختیارشان نیست اقدام نمایند.

 

با توجه به این که چندی پیش سامانه سلب امتیاز مالکیت سیم کارت به سامانه دولت همراه متصل شد، این امکان از طریق سامانه دولت همراه هم وجود داشته و مشترکین می توانند علاوه بر مراجعه به نرم افزار های مدیریت اپراتور مورد نظر خود، با مراجعه به آدرس اینترنتی دولت همراه https://mob.gov.ir از تعداد خطوط تلفن ثابت و سیار خود آگاهی پیدا کنند.

برای سلب امتیاز، لازم است کاربران ابتدا درخواست خود مبنی بر سلب امتیاز مالکیت سیم کارت را به اپراتور مربوطه ارسال نمایند. سپس اپراتور مربوطه، بررسی سیستماتیک خود را آغاز کرده و با ارسال رمز یک بار مصرف ( OTP ) به مشترک، نسبت به احراز هویت مشترک اقدام می نمایند. در صورت تطابق مالکیت سیم کارت با اطلاعات فرد متقاضی درخواست سلب امتیاز ثبت نهایی و تائید می گردد.

 

پیمان قره داغی، مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیان کرد: " این اقدام رگولاتوری با رویکرد شفافیت در حوزه خدمات ارتباطی و به منظور آگاه سازی مردم از مالکیت سیم کارت هایی که به نامشان است، انجام می شود."

ایشان در ادامه با اشاره به این که در برخی موارد بهره برداران سیم کارت ها، مالک آن نیستند، عنوان کرد: " مشترکان می توانند برای دریافت خدمات و راهنمایی های بیشتر و هم چنین تغییر مالکیت و سلب امتیاز سیم کارت خود با مراکز تماس اپراتورها تماس گرفته و یا به آدرس های زیر مراجعه کنند. "

 

مراکز تماس اپراتورها برای تغییر مالکیت و سلب امتیاز سیم کارت

 

ردیف اپراتور تلفن مرکز پاسخگویی و پشتیبانی وب سایت اپلیکیشن
1 همراه اول

تماس از خطوط همراه اول:

9990

تماس از خطوط غیر از همراه اول: 09129990
/https://mci.ir همراه من
2 ایرانسل

تماس از خطوط ایرانسل:

700

تماس از خطوط غیر از ایرانسل:

09377000000

/https://irancell.ir

ایرانسل من
3 رایتل

تماس از خطوط رایتل:

100

تماس از خطوط غیر از رایتل:

09202000000
/https://www.rightel.ir رایتل من
4 شاتل موبایل

تماس از خطوط شاتل موبایل:

200

تماس از خطوط غیر از شاتل موبایل:

09981000000
/https://shatelmobile.ir شاتل موبایل من
5 آرین تل

تماس از خطوط آرین تل:

800

تماس از خطوط غیر از آرین تل:

09998800000
/https://www.ariantel.ir آرین تل من
6 آپتل

تماس از خطوط آپتل:

100

تماس از خطوط غیر از آپتل:

09991100000
/https://www.aptel.ir آپتل من
7 سامان تل

تماس از خطوط سامان تل:

0999999000

تماس از خطوط غیر از سامان تل:

02187640000
/https://www.samantel.ir سامان تل من
8 لوتوس

تماس از خطوط لوتوس:

1529

تماس از خطوط غیر از لوتوس:

02122042562
/https://lotustel.ir لوتوس تل 

 

 

منبع : سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز