X
کاهش 20 برابری ثبت سفارش گوشی تلفن همراه در شهریور ماه | رندباز

کاهش 20 برابری سفارش گوشی

کاهش 20 برابری ثبت سفارش گوشی تلفن همراه در شهریور ماه

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه مهم ترین علت افزایش قیمت گوشی همراه عدم تخصیص ارز است، گفت: در حال حاضر در شهریور ماه نسبت به ماه گذشته ثبت سفارش کالای تلفن همراه ۲۰ برابر کاهش یافته است.
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1399

گوشی های هوشمند تلفن همراه امروز به یکی از ابزارها و تجهیزات ضروری در زندگی افراد تبدیل شده اند. زیرا بسیاری از افراد درصد زیادی از کارهای روزمره خود را از طریق تلفن های هوشمند انجام می دهند و اگر گوشی در دسترس نباشد به جرات می توان گفت که حجم زیادی از کارهای آنان بر روی زمین خواهد ماند. گوشی های هوشمند توسط شرکت های مطرحی در جهان مانند اپل، سامسونگ، هواوی، نوکیا، شیائومی و ... تولید و ساخته می شوند و در اختیار مردم سراسر جهان قرار می گیرند. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای دسترسی مردم به گوشی هوشمند ناگزیر به واردات آن می باشد. اما در چند ماه اخیر به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت ارز شاهد افزایش قیمت گوشی های هوشمند در بازار هستیم که بتعث شده قدرت خرید مردم و کاربران بسیار افت کرده و کاهش یابد. همین مساله موجب ایجاد رکود در بازار گوشی و کاهش ثبت سفارش واردات این محصول شده است.

به نقل از پایگاه خبری رندباز، مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه مهم ترین علت افزایش قیمت گوشی همراه عدم تخصیص ارز است، گفت: در حال حاضر در شهریور ماه نسبت به ماه گذشته ثبت سفارش کالای تلفن همراه ۲۰ برابر کاهش یافته است.

وی دومین علت وضعیت نابسامان بازار موبایل را مربوط به قانون سقف و سابقه دانست و گفت: تا چند ماه گذشته نزدیک به ۱۸۰ شرکت در حوزه گوشی همراه فعالیت می ‌کردند که از این تعداد ۷۰ شرکت به طور مستقیم به کار واردات این محصول پرمتقاضی مشغول بودند. این در حالی است که در حال حاضر تعداد شرکت‌های واردکننده با صدور مجوز توسط وزارت صمت به ۳۰۰ شرکت افزایش یافته است.

 

وی افزود: از آنجایی که بسیاری از شرکت ‌های تازه وارد به عرصه واردات گوشی موبایل، برای نخستین بار وارد چرخه این محصول شده ‌اند، با وجود قانون سقف و سابقه با مشکل جدی روبرو می ‌شوند. این شرکت‌ها باید دارای سابقه واردات بوده تا بتوانند محصولات خود را وارد کشور کنند که متأسفانه بیشتر آنها تازه‌کار بوده و نمی‌ توانند از این قانون عبور کنند در نتیجه ثبت سفارش شرکت ‌ها به خاطر سقف و سابقه انجام نمی‌ شود.

  

عالیان در ادامه گفت: یکی دیگر از علت ‌های نابسامانی در بازار موبایل کمبود کالا است؛ چرا که در ماه شهریور هیچ گونه واردات گوشی انجام نشده و هر آنچه که در انبارها و در دست مغازه‌داران بوده به فروش رسیده است. از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که کالای گوشی همراه توسط فروشندگان بیش از دو هفته نمی تواند نگهداری شود؛ چراکه بلافاصله به فروش رسیده و مبلغ آن برای واردات دوباره کالا هزینه می ‌شود اما با توجه به این که هیچگونه ثبت سفارش جدیدی برای وادرات گوشی موبایل صورت نگرفته است در نتیجه با کمبود این کالا در بازار مواجه هستیم که همین امر نیز بر افزایش قیمت آن مؤثر خواهد بود.

 

وی ادامه داد: از زمان بازگشایی مدارس قیمت گوشی ‌ها افزایش داشته است، ‌به طوری که اکنون بازارهای موبایل دچار التهاب شده ‌اند، درواقع باید بگویم بین ۱۰ تا ۲۵ درصد گوشی ‌های همراه با افزایش قیمت مواجه شده ‌اند. از طرفی بالا رفتن تقاضای خرید گوشی همراه و از طرف دیگر عدم تخصیص ارز به واردات این کالای پرمتقاضی از علت ‌های دیگر نابسامانی و افزایش قیمت ها در بازار موبایل است.

  

عالیان اضافه کرد: نزدیک به  ۵۰۰ هزار گوشی که در گمرکات منتظر مجوز برای ورود به بازار بودند در دو هفته اول ماه مرداد آزاد شده و به سرعت به فروش رسید اما دوباره بازار با کمبود کالا مواجه است. از طرفی شرکت ‌های واردکننده با توجه به قانون سقف و سابقه نمی ‌توانند گوشی ‌های همراه وارد کنند. این در حالی است که اگر تصمیم جدی درباره ورود گوشی‌ های همراه گرفته نشود، متأسفانه دوباره با مشکل واردات تلفن همراه از طریق مسافری روبرو می ‌شویم و همان حوادث سال ۹۷ اتفاق می ‌افتد؛ چرا که در آن زمان قوه قضائیه به موضوع قاچاق گوشی ورود پیدا کرده و بسیاری از واردکنندگان و بازرگانان را به دلیل قاچاق گوشی مسافری دستگیر کردند.

وی در پایان افزود: برای ساماندهی به بازار گوشی تلفن همراه و متعادل کردن قیمت ها نیاز به تصمیم جدی در این زمینه از سوی دولت و مسئولین امر می باشد تا با تخصیص ارز مناسب جهت واردات این محصول و ثبت سفارش واردات بتوان تا حد زیادی از التهابات موجود در بازار گوشی موبایل کاست.

 

منبع: سایت خرید و فروش سیم کارت رندباز